Bitwa na Nassau Street…

an Déardaoin, an 1ú lá de mhí na Nollag 2022

W naszym cyklu o irlandzkiej Wojnie Domowej konflikt ten dotąd toczył się głównie na Zielonej Wyspie. Ale w pewnym momencie wojenna atmosfera przeniosła się na ziemię amerykańską…

Ten epizod miał swój początek cztery lata wcześniej, w 1918. Wtedy to rozpoczął działalność pierwszy w USA Konsulat Irlandii, w Temple Court Building przy Nassau Street 119 w Nowym Jorku.

Tu właśnie, w grudniu 1922 roku, wybuchła tzw. “Bitwa o Nassau Street”, kiedy rywalizujący ze sobą irlandzcy Republikanie oraz zwolennicy Wolnego Państwa Irlandzkiego walczyli o kontrolę pomieszczeń konsularnych znajdujących się na dziesiątym piętrze budynku.

Katalizatorem tego nowego starcia stały się wspomniane w poprzedniej notce egzekucje republikańskich jeńców wojennych, zarządzone w Irlandii przez władze WPI.

Nieznany mi z nazwiska mężczyzna, pełniący obowiązki irlandzkiego Konsula Generalnego w Nowym Jorku otrzymał od anonimowych republikanów list. Jego autorzy grozili konsulowi śmiercią, jeśli ten do 26 grudnia nie opuści Stanów. Urzędnik przestraszył się i od 20 grudnia nie pojawił się już w pracy.

27 grudnia, około 60 osób pod wodzą Muriel MacSwiney (wdowy po zmarłym dwa lata wcześniej burmistrzu Corku) siłą zajęło część konsulatu. Reszta pomieszczeń pozostała pod kontrolą ludzi wiernych WPI.

Terence MacSwiney zmarł w październiku 1920, w wyniku strajku głodowego podjętego w proteście przeciwko działaniom Brytyjczyków w Irlandii. Jego żona oraz sympatycy (wśród nich przyszły burmistrz Dublina Robert Briscoe) usiłowali przejąć cały konsulat dla Republikanów.

Przez następne kilka tygodni groźba wybuchu przemocy na terenie konsulatu stale wisiała w powietrzu.

Najczęściej jednak obie strony jedynie trwały całą dobę na upatrzonych przez siebie pozycjach, uważnie obserwując poczynania przeciwników i modląc się o to, aby rywale zrezygnowali pierwsi.

Nerwową sytuację dodatkowo pogłębiał brak ogrzewania i oświetlenia. I tak przez całą zimę…

Ciąg dalszy cyklu nastąpi.

Posted on 1 grudnia 2022, in Breataine Moire, Historia, Podział Irlandii i Wojna Domowa. Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Zwycięstwo przez wymodlenie… Polish, Irish dwa bratanki! 😉

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: