Szkockie referendum: temat-bumerang.

an Aoine, an 16ú lá de Dheireadh Fómhair 2020

Dzisiaj kolejny artykuł z rodzaju „Polecankowych” – nie mojego autorstwa, znaleziony poza blogiem (tym razem konkretnie na Onecie), o ciekawej dla nas treści. Chyba muszę jednak wreszcie zrobić tę osobną kategorię polecankową

Jak zwykle w takich przypadkach, linki lubią z czasem ginąć, więc po prostu skopiowałem tutaj cały artykuł (zaznaczony na zielono).

* * *

Poparcie dla niepodległości Szkocji wzrosło do rekordowego poziomu. Spośród osób deklarujących udział w ewentualnym referendum 58 proc. zagłosowałoby za secesją, a 42 proc. przeciw niej – wynika z opublikowanego w środę sondażu Ipsos Mori.

Prawie dwie trzecie Szkotów – 64 proc. – uważa, że rząd brytyjski powinien pozwolić na przeprowadzenie nowego referendum w sprawie niepodległości w ciągu najbliższych pięciu lat, jeżeli Szkocka Partia Narodowa (SNP) zdobędzie większość miejsc w przyszłorocznych wyborach do szkockiego parlamentu. Nieco ponad jedna trzecia – 34 proc. – jest zdania, że rząd brytyjski nie powinien na to pozwolić.

Zdobycie większości przez SNP jest bardzo prawdopodobne, bo na to ugrupowanie zamierza głosować 58 proc. wyborców w okręgach i 47 proc. w regionach (wybory do szkockiego parlamentu, w odróżnieniu od tych do Izby Gmin, odbywają się w oparciu o ordynację mieszaną), podczas gdy druga w kolejności Partia Konserwatywna w obu przypadkach ma poparcie 19 proc. pytanych.

72 proc. ankietowanych jest zadowolonych z pracy Nicoli Sturgeon w roli szefowej rządu szkockiego, zaś niezadowolonych jest 24 proc. Jest ona jedyną spośród liderów szkockich partii, która ma dodatnie saldo aprobaty, choć w przypadku szefów szkockich gałęzi Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów ankietowani najczęściej nie mieli zdania.

76 proc. Szkotów jest niezadowolonych z działań brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, co jest jego najsłabszym wynikiem w Szkocji od czasu objęcia urzędu, podczas gdy zadowolenie wyraziło 19 proc. Dodatnie saldo aprobaty ma natomiast lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer, którego działania aprobuje 44 proc. pytanych, a nie aprobuje – 27 proc.

Sondaż ośrodka Ipsos Mori został przeprowadzony w dniach 2-9 października na reprezentatywnej próbie 1045 mieszkańców Szkocji powyżej 16. roku życia.

W referendum niepodległościowym, które odbyło się jesienią 2014 r. [a o którym ja pisałem tutaj i tutaj – Celt], zwolennicy pozostawienia Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa wygrali stosunkiem głosów 55:45. Boris Johnson nie chce się zgodzić na nowe referendum, wskazując, że zgodnie z ustaleniami sprzed tamtego plebiscytu miał on być jedynym w tym pokoleniu. Aby referendum było ważne, zgodę na jego przeprowadzenie musi wyrazić rząd w Londynie.

* * *

Komentarz ode mnie: niezadowolenie z Brexitu zdaje się narastać – zwłaszcza w Szkocji właśnie. Pogłoski o kolejnym referendum pojawiły się tam zaraz po zakończeniu poprzedniego i od tamtej pory stale wracają.

Dam sobie rękę i nogę uciąć, że jak tylko skończy się ta cała pandemia, Szkoci znowu ruszą do urn. A znając ich bojowe usposobienie, tym razem nie będą się na zgodę Londynu oglądać 😀

Jak wszystko dobrze pójdzie, 21.10. możecie się spodziewać 1 części pewnego długiego (uprzedzam) wywiadu 😉 Już teraz zapraszam, w imieniu swoim i swojego Gościa.

Posted on 16 października 2020, in ALBA, POLECANE/POLANKOWE. Bookmark the permalink. 6 Komentarzy.

 1. Jak zwykle dowiedziałam się czegoś nowego. Pozdrawiam

 2. Patrząc na to jak im ten Brexit wychodzi to zastanawiam się jak długo im zajmie zanim Anglicy obalą parlament i wrócą do Unii…

  • Wcale by mnie to nie zdziwiło powiem Ci 😀 Tym bardziej, że sama Królowa i cała Jej rodzinka bardzo by się na powrót ucieszyli…

   Dobrze Cię widzieć znowu 😉

   • Chyba już lepsza monarchia od tego borysowego cyrku. 😉

    • Zgadzam się. Ostatni większy numer na skalę państwową „odwalił” w 1936 roku Edward VIII, rezygnując z korony dla Wallis Simpson. A politycy? Im to ciągle się coś przydarza. Współczesna monarchia (chociaż swoje grzeszki też ma) właśnie dlatego jest gwarantem stabilności i ciągłości, że jest „ponad” takimi aferami…

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: