Z celtyckiego kalendarza: Równonoc jesienna…

an Mháirt, an 29ú lá de Mheán Fómhair 2020

Dla porządku: poprzednia kartka.

* * *

WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK

[21.09.;
22.09-31.10.
Księżyc po nowiu,
a przed I kwadrą]

Liczby oznaczają: 1. datę święta; 2. rozpiskę dwóch miesięcy na omawianej przez nas karcie kalendarza.

* * *

Tematem przewodnim obecnej ilustracji z kalendarza (widocznej powyżej) jest TRANSFORMACJA, PRZEMIANA.

Widzimy tu postać zmieniającą kształt. Raz jest piękną kobietą, innym razem ptakiem lub motylem, bo widać skrzydła na plecach. Jeszcze innym razem jest majestatycznym drzewem. Jest przyobleczona w Zmianę jak w jakąś kolorową, wzorzystą szatę z rodzaju tych, które Celtowie tak uwielbiali nosić.

Całości dopełniają inne postacie mitologiczne, rozsiane po całej karcie. Plus nieodłączna celtycka plecionka na dole. To ma sens. Teraz wszak Lato zaczyna ustępować Jesieni, czuć ja już w powietrzu.

Równonoc jesienna oznacza czas, kiedy dzień i noc są równej długości. Jako że dla Celtów niebo było jednocześnie zegarem i kalendarzem, wydarzenie to miało dla nich szczególne znaczenie.

Prawdopodobnie nazywana przez moich ulubieńców Alban Elued, była to pora dziękczynienia za płody ziemi oraz przedsionek zimniejszej i ciemniejszej pory roku.

Z jesienną równonocą związane są fazy Księżyca. „Żniwny księżyc” oznacza pełnię występującą najbliżej daty równonocy, zaś „Księżyc Łowcy” jest pełnią następującą tuż po równonocy.

W zależności od epoki i miejsca, Alban Elued znana była także jako Święto Winobrania lub Sabat mniejszy. W nieco bardziej współczesnych czasach spopularyzowała się walijska nazwa Mabon, na cześć Mabona ap Modron – postaci z Mabinogionu.

Jak głosi legenda, Mabon został porwany jako zaledwie trzydniowe niemowlę. Przez wiele lat więziony był na zamku Glouchester. Zadanie jego uwolnienia przypada Ceiowi (przybranemu bratu króla Artura) oraz Gwrhyrowi, znającemu mowę zwierząt.

Mężczyźni odnajdują Kosa, Jelenia, Sowę oraz Orła. Każde kolejne zwierzę jest starsze i mądrzejsze od poprzedniego. Wreszcie docierają do Llyn Llyw: gigantycznego łososia, który tajną, podziemną ścieżką wprowadza ich na zamek Glouchester.

Osiągnąwszy cel, wojownicy powiadamiają króla Artura, który na czele swojej armii najeżdża Glouchester. Podczas, gdy obrońcy zamku zajęci są walką z królewskimi siłami, Cei zakrada się do lochów od tyłu i uwalnia Mabona.

* * *

Dobrym uzupełnieniem/charakterystyką współczesnej odsłony Mabon będzie fragment artykułu z Onetu:

Święto Mabon to czas zabawy, ucztowania, tańców i wróżb. Pomyślność domowi przynoszą potrawy mączne i płody ziemi spożywane w tym dniu. Na czas świętowania dobrze jest zapalić złote świece. Jeśli chcemy, żeby w naszym domu zagościł dobrobyt, warto wykonać kilka prostych rytuałów. W pierwszym z nich należy do połowy słoika nasypać ryż. Później kładziemy na niego trzy monety. Słoik uzupełniamy zbożem (najlepiej pszenicą), na które kładziemy kolejne pięć monet. Następnie słoik zakręcamy i chowamy blisko wejścia do mieszkania czy domu. Nikt obcy nie powinien go oglądać.

W czasie święta Mabon warto wyruszyć na ostatnie letnie wędrówki po lasach. Można wtedy zebrać gałązki, kolorowe liście, żołędzie, kasztany, orzechy czy owoce, którymi dekorujemy dom. Ozdoby z darów jesieni zapewniają nam radość i pomyślność materialną. Dawniej, z ostatniego w zbiorach snopa siana robiono wielką kukłę. Ubierano ją w ubrania i ozdabiano.

Później, w obecności całej wsi, podczas specjalnych rytuałów palono ją. Miało to zapewnić wszystkim mieszkańcom wsi pomyślność i uchronić przed złym losem, przynoszonym przez boga ciemności. Współczesne obchody dożynek także często mają w programie wspólne robienie kukły ze snopka.

A jak my możemy zapewnić sobie i swojemu domowi pomyślność na cały rok? Wzorem przodków możemy zrobić lalkę z siana lub, w wersji miejskiej, z rafii. Gotową lalkę zawijamy w bawełnianą szmatkę i chowamy. W rytuale uczestniczyć mogą jedynie domownicy. Nikt obcy nie powinien naszej lalki zobaczyć.

W tym dniu warto zapalić kadzidła i przejrzeć zawartość swojego portfela. Wyrzucić z niego wszystko to, co zbędne. Uporządkować karty i banknoty. Po tych porządkach powinniśmy na resztę dnia wstrzymać się od wydawania pieniędzy. To sprawi, że nie będą nam one przeciekać przez palce i zapanujemy nad naszymi wydatkami.

Jeśli potrzebujemy bardziej radykalnych środków, to dobrze jest zapalić świecę w kolorze zielonym, po czym wziąć banknot, zwinąć go w rulonik i obwiązać czerwoną wstążką. Potem wypowiadając słowa: “Przez całą jesień i resztę roku niczego mi nie brakuje” należy zawinąć pieniądze w złotą folię, włożyć do szczelnego pojemnika i schować do zamrażalnika. Tak zamrożona gotówka sprawi, że w naszym portfelu i na koncie zawsze będą środki na potrzebne nam rzeczy.

Jeśli przez ostatni rok zdarzały nam się złe rzeczy lub nie możemy odpuścić czegoś, co już minęło, to warto też wykonać rytuał oczyszczenia. Aby tego dokonać, należy przygotować pojemnik, najlepiej drewniany, a następnie wyciszyć się, zapalić świece i kadzidła. Wyobraź sobie, że to, co sprawia ból i nie pozwala ci iść do przodu znika z twojego życia. Zamknij to w drewnianym pojemniku, który należy zakopać pod drzewem. Po rytuale dobrze jest obmyć dłonie zimną wodą.

* * *

Według kalendarzowych diagramów, trwa obecnie czas Zbiorów, czas Wydychania, czas Pauzy i Uwalniania. Energia męska przechodzi w żeńską.

Modlitwa na równonoc jesienną: Kończy się kolejny cykl pór roku. Proszę o mądrość, która pozwoli mi zobaczyć to, co już mi nie służy, oraz o siłę, aby się od tego uwolnić.

Myśl na równonoc jesienną: Co takiego się dokonało, dopełniło w tym momencie mojego życia?

* * *

Na zakończenie każdej kartki z kalendarza zwykle umieszczam w tym miejscu zapowiedź kolejnej części. Teoretycznie, niniejszy wpis stanowi ostatnie święto w kalendarzu, ale…

W ukazanym na okładce kalendarza cyklu przedstawiającym główne celtyckie święta oraz sezony w ciągu roku znajduje się jeszcze jedna pozycja.

Nie ma ona osobnej kartki w tym kalendarzu, ale tematycznie jak najbardziej doń pasuje. Swego czasu zrobiłem o tym święcie samodzielny wpis, który aż dotąd leżał odłogiem. Jednak w przyszłym roku nadarzy się doskonała okazja, aby go Wam pokazać 😉

Owa notka, dotycząca imienin św. Michała i częściowo należąca do tego cyklu kalendarzowego, powinna się tu pojawić około 29 września 2021 roku.

Posted on 29 września 2020, in RELIGIA, Z celtyckiego kalendarza.... Bookmark the permalink. 12 Komentarzy.

 1. Aequinoctium autumnalis czyli po polsku ekwinokcjum jesienne. W Polsce celebrowane głównie ze względu na dożynki. Jednak w ówczesnej Europie najsłynniejsze były Misteria Eleuzyjskie, święta poświęcone Demeter i Persefonie. To te kobitki spowodowały przecież pory roku. 😀

 2. Z zainteresowaniem przeczytałam i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy…
  Uczymy się przecież całe życie – prawda?
  Serdeczności Celcie 🙂

  • Cieszę się bardzo, że się czegoś nowego dzięki mnie dowiedziałaś 🙂 W końcu między innymi po to Polanka jest 🙂 I masz całkowitą rację – człowiek nigdy nie przestaje się uczyć tak naprawdę.

 3. Jakie bogactwo ciekawych rytuałów i obyczajów!
  Jednak dawniej ludzie żyli zdecydowanie bliżej natury i bardziej w zgodzie z cyklicznością przyrody i z własnym zegarem biologicznym.

 4. Nie miałam pojęcia o żadnej z rzeczy które poruszyłeś w tym poście. Dziękuję Celcie za garść ciekawych informacji!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

 5. Jak zawsze garść ciekawych informacji u Ciebie, drogi Celcie! 🙂 Powoli nadrabiam Twojego bloga, bo dorobiłem się sporych zaległości. 😉

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: