Czechosłowacki król Kambodży.

an Satharn, an 12ú lá de Mheán Fómhair 2020

W tutejszych blogowych statystykach na ten rok zauważyłem ostatnio 11 wejść z dalekiej i egzotycznej Kambodży 😀 Zainspirowało to dzisiejszy post. Jest to kolejna fascynująca historia mojej przyjaciółki Agnieszki, z Jej facebookowego kącika. Zdjęcie poniżej również stamtąd pochodzi.

* * *

Obecnie jest królem Kambodży. Większość życia spędził jednak poza granicami państwa, w miejscach niespodziewanych. Dość powiedzieć, że przez kilkanaście lat mieszkał w… Czechosłowacji!

Norodom Sihamoni (ur. 1953, na zdjęciu) był jednym z młodszych dzieci króla Norodoma Sihanouka (1922-2012), za to najstarszym spośród urodzonych z jego ulubionej małżonki, pięknej królowej Monineath (ur. 1936), urodzonej jako Paula Monika Izzi pół-Korsykanki pół-Kambodżanki.

Stojąca niezbyt pewnie na nogach monarchia postkolonialna (król Sihanouk wielokrotnie musiał abdykować, opuszczać kraj czy nawet zadowalać się funkcją premiera) nie była dobrym miejscem na wychowanie księcia. 9-letni Sihamoni został więc wysłany na naukę za granicę. Wybór padł na stolicę Czechosłowacji Pragę – zgodnie z kierunkiem współpracy Kambodży z blokiem komunistycznym.

Sihamoni spędził w Pradze aż 13 lat – zaliczył wszystkie poziomy edukacji, aż do ukończenia studiów muzycznych z zakresu tańca klasycznego. O niezwykłym mieszkańcu czechosłowackiej stolicy powstał nawet w 1967 roku film dokumentalny – „Jiný malý princ”.

Po uzyskaniu tytułu magistra Sihamoni opuścił Czechosłowację wracając do Azji… ale nie do swej ojczyzny. Przez następne 2 lata uczył się w szkole filmowej w… Korei Północnej!

Niefortunnie powrócił do kraju w 1977 roku po 15 latach akurat wtedy, gdy reżim Czerwonych Khmerów stanął przeciwko monarchii. W związku z tym młody książę trafił do aresztu domowego. I tak miał wiele szczęścia – pięcioro z trzynaściorga jego rodzeństwa „zaginęło” w trakcie rządów Pol Pota.

Wkrótce po uwolnieniu Sihamoni ruszył dalej w świat. W 1981 roku zamieszkał w Paryżu, gdzie początkowo uczył się baletu, później był m.in. delegatem kraju przy UNESCO. W stolicy Francji spędził niemal 20 lat, w każdym możliwym momencie odwiedzając miasto swojej młodości – Pragę.

W związku ze swą historią zna płynnie 3 języki – khmerski, czeski i francuski, potrafi się też dogadać po angielsku i rosyjsku.

Po nagłej abdykacji króla Sihanouka w 2004 roku Zgromadzenie Narodowe naznaczyło Sihamoniego na nowego króla. Sihamoni wciąż sprawuje władzę, choć jest po cichu krytykowany za zbytnią uległość wobec odziedziczonego po ojcu premiera. Otwarta krytyka władcy jest karana zgodnie z literą prawa.

Król Sihamoni nie ma żony ani dzieci. Jak wypowiedział się kiedyś jego ojciec, kocha on kobiety, jakby były jego siostrami. Kambodżę czeka więc po jego śmierci lub abdykacji kryzys związany z koniecznością wyboru na władcę kogoś z jego licznych krewnych.

Posted on 12 września 2020, in Ciekawostki z dziejów rodów panujących.. Bookmark the permalink. 23 Komentarze.

 1. Niesamowity życiorys!
  Dziękuję Ci za bardzo interesującą historię – jak zwykle zresztą 🙂 Niby też mieszkam w Azji, ale nic a nic nie wiedziałam o obecnym królu Kambodży.

  • Podziękowania za tę notkę należą się Agnieszce, bo to Jej historia 🙂 Ja tylko podaję ją dalej 😉

   A że nie wiedziałaś o nim wcześniej? To normalne. Mieszkasz wszak w Japonii, więc interesujesz się głównie japońskimi sprawami 😉

   • Faktycznie, nieładnie z mojej strony. Zatem jeszcze raz: ogromne podziękowania dla Twojej przyjaciółki Agnieszki za tę interesującą historię i dla Ciebie za udostępnienie jej na blogu :))

    • Dziękuję bardzo 🙂 Na pewno przekażę Twoje podziękowania dalej 😉

     Po to oboje stworzyliśmy tutaj Adze Jej własny kącik – dobre rzeczy trzeba przekazywać dalej 🙂

 2. Wow! ale historia. Swoją drogą, trochę egoistycznie z jego strony – naraża kraj na wojnę domową. Ja wiem, łatwo mi oceniać z perspektywy. Jednak polityka to polityka i nie ma miejsca na sentymenty…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

 3. Takim życiorysem można obdarzyć kilka osób.
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Z cala pewnoscia zyciorys ojca jest jeszcze bardziej barwny, ciekawy i kontrowersyjny.

  Pozdrawiam

 5. Prawdziwy obieżyświat z tego króla!
  I dane było mu mieszkać w jednych z najpiękniejszych miast świata: Praga, Paryż…
  Ciekawy życiorys.

 6. Żyjemy w globalnej wiosce…

 7. @jotka,

  „Globalna wioska” to medialna fikcja. Jesli bardziej szczegolowo popatrzec podzialy i oddalenie regionow i kultur wcale sie nie zmniejszylo , mozna nawet zaryzykowac, ze sie powiekszylo. Latwosc przeplywu kapitalu czy mozliwosc kontaktu poprzez internet to tylko cienka warstewka bez zasadniczego znaczenia dla miliardow ludzi. W czasie minionej ekspansji ekonomicznej w Indiach jeden z tamtejszych badaczy zauwazyl, ze beneficjentami jest okolo 7% populacji. I to jest bardziej rzeczywisty obraz „globalnej wioski”.

  Pozdrawiam

  • Można i tak na to spojrzeć…miałam raczej na myśli poszczególne historie ludzkie, a nie losy miliardów ludzi .
   Pozdrawiam 🙂

 8. A dlaczego o Czechach? Przecież możemy napisać o Polsce – Alpha Oumar Konaré – dawny prezydent Mali, w latach 1971-75 studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił doktorat z zakresu archeologii zachodnioafrykańskiej. Aktualnie jest profesorem historii i archeologii.

  • To akurat nie moja notka, lecz mojej przyjaciółki, której od czasu do czasu udostępniam tutaj kącik : A Ty znowu poszerzyłeś moją wiedzę, za co bardzo Ci dziękuję )

   Jutro lub pojutrze nowa notka, zapraszam już teraz 😉

 9. Bardzo ciekawy życiorys. Dziękuję za kolejną ciekawostkę. 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: