Elżbieta II i regencja.

an Satharn, an 1ú lá de mhí Lúnasa 2020

Na początek musicie wiedzieć, że niniejsza notka jest tak jakby dopełnieniem i kontynuacją tej. Część rzeczy stamtąd powtarza się tutaj, dlatego teraz pominąłem je przy tłumaczeniu oryginalnego tekstu. 

Bardzo proszę o ponowne zapoznanie się z poprzednim moim wpisem, dzięki czemu czytając ten obecny, poznacie sprawę w całości. 

QUEEN-February-2020 royalcentral

(Elżbieta II, luty bieżącego roku. Źródło: royalcentral)

Jakieś dwa lata temu, Robert Jobson (komentator do spraw Monarchii w dzienniku “London Evening Standard”) napisał o tym, iż Elżbieta II nieśmiało myśli nad uczynieniem księcia Karola regentem w 2021 roku, w dniu swoich 95 urodzin. 

Wiadomo, iż Królowa technicznie ma możliwość przekazania części lub nawet całości swoich obowiązków tak na stałe i wcale nie musi się to wiązać z abdykacją. 

W poprzedniej notce dotyczącej tematu wspomniałem o okolicznościach ustanowienia regencji, a także o stosunkowo świeżej instytucji Rady Państwa, która zbiorowo i na określony czas sprawuje monarsze obowiązki w nadzwyczajnych sytuacjach.

* * *

Zjednoczone Królestwo ostatnio miało regenta na początku XIX wieku. Wówczas choroba psychiczna króla Jerzego III tak się nasiliła, iż nie był on w stanie należycie pełnić swoich obowiązków. Zgodnie z zapisami Ustawy o Regencji 1789 roku (Regency Act of 1789), syn Jerzego: książę Jerzy, przejął od ojca rolę głowy państwa.  

W 1937 weszła w życie nowa wersja Ustawy Regencyjnej. W przypadku niezdolności króla/królowej do rządzenia, co najmniej trzy osoby (np. królewski małżonek, przewodniczący Izby Gmin, Lord Kanclerz, Lord Najwyższy Sędzia) muszą na piśmie potwierdzić, iż wyznaczony wcześniej regent będzie w stanie pełnić obowiązki monarchy do czasu, aż faktyczny panujący poczuje się lepiej. 

Ten punkt jest wyraźnie w nowej ustawie podkreślony – rola Regenta zawsze ma charakter tymczasowy. Jeżeli książę Karol zostanie ogłoszony regentem, do zarządzenia w tej sprawie trzeba będzie dołączyć stosowny aneks. 

W 1953  wprowadzono zapis, że w przypadku śmierci Królowej, regentem dla małoletniego wtedy Karola zostanie książę Filip. 

Piszący o Windsorach od ponad 30 lat Phil Damper dopuszcza regencję jedynie w przypadku poważnej choroby Elżbiety II. 

Królowa w życiu sama nie abdykuje, co zresztą zaznaczała już wielokrotnie. Na chwilę obecną cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, nawet żartując za kulisami, że marzy o dożyciu “setki”, podobnie jak Jej matka. 

Książę Karol zostanie Regentem jedynie wtedy, jeśli jego matka poważnie zachoruje. A na to się nie zanosi. Poza tym książę Walii już i tak stopniowo przejmuje królewskie obowiązki, więc dla niego regencja nie byłaby niczym nowym. 

Nie ma też powodu zakładać, że została lub zostanie wybrana konkretna data na ogłoszenie regencji. Ela myśli o tym po cichu już od paru lat i będzie myśleć nadal, dopóki rzeczywiście nie będzie potrzeby wprowadzenia tego. 

Pałac Buckingham nie skomentował tych doniesień. Tamtejszy rzecznik wskazał tylko na przemówienie, wygłoszone przez Elżbietę w kwietniu 1947 roku, w dniu jej 21. urodzin:

“Przysięgam Wam wszystkim, iż całe swoje życie, niezależnie od tego, czy będzie ono długie czy krótkie, poświęcę w służbie Wam, jak również naszej wspaniałej imperialnej rodzinie, której wszyscy jesteśmy częścią” [Tłumaczenie moje, nie udało mi się znaleźć oficjalnego tłumaczenia po polsku – Celt].  

Na przestrzeni dziesięcioleci Jej Wysokość pokazywała prawdziwość tych słów w praktyce i nawiązywała do nich wielokrotnie, między innymi w 2012 roku, podczas Diamentowego Jubileuszu panowania. 

W przemowie skierowanej do parlamentarzystów Elżbieta stwierdziła wówczas, że przy wsparciu rodziny po raz kolejny odnawia złożoną przed laty przysięgę służby na rzecz kraju i jego obywateli.

* * *

W poprzedniej notce na temat wspomniałem, że mimo rezygnacji z królewskich obowiązków, książę Harry nadal będzie miał do odegrania dwie ważne role. O roli członka Rady Państwa już pisałem. 

Natomiast Ustawa Regencyjna nakłada na niego jeszcze bardziej istotny obowiązek. Gdyby książę Jerzy (syn Williama) wstąpił na tron przed osiągnięciem pełnoletności, wówczas rola regenta przypadnie właśnie Harry’emu jako najbliższemu krewnemu w porządku sukcesji. 

Teraz jednak, kiedy wujek Jerzyka będzie spędzać więcej czasu za granicą, prawdopodobne jest, że nawet, gdyby zaproponowano mu rolę regenta, i tak ją odrzuci. 

Swoją drogą, sytuacja, w której nieletni monarcha miałby polegać bardziej na swoim wujku niż na matce naprawdę zalatuje średniowieczem. Między innymi dlatego podnoszą się głosy postulujące całkowitą rezygnację z tej kontrowersyjnej Ustawy.

31 sierpnia 1422 roku, królowa Anglii Katarzyna de Valois została wdową wskutek nagłej śmierci męża, Henryka V. 

Miało to miejsce w czasie wojny stuletniej między Anglią a Francją, kiedy nad Tamizą szalały nastroje antyfrancuskie. Natychmiast więc podjęto próbę marginalizacji roli Katarzyny na dworze, w szczególności odizolowania jej od maleńkiego synka: nowego króla Henryka VI.  

Jakieś 600 lat później, Katarzyna księżna Cambridge może się znaleźć w podobnej sytuacji. W przypadku jakiegoś nieszczęścia i przedwczesnego wstąpienia Jerzyka na tron, to inni członkowie Rodziny Królewskiej (a nie jego własna matka) teoretycznie mieliby większy wpływ na jego wychowanie oraz rządy.  

Szczęśliwie jednak dwór już poszedł trochę z duchem czasu, a i Kate nie pozwoli się tak łatwo odsunąć – nawet gdyby. Miejmy nadzieję, że opisane wyżej wydarzenia nigdy nie dojdą do skutku.

Posted on 1 sierpnia 2020, in BREATAINE MOIRE. Bookmark the permalink. 31 Komentarzy.

 1. W zasadzie w dzisiejszych czasach, monarchia to przeżytek, ciekawostka turystyczna, oczko w głowie przemysłu gadżeciarskiego…ciekawe, co na to młodzi Brytyjczycy?

  • Nie mam pojęcia, jednak w Wielkiej Brytanii istnieje dosyć rahityczny ruch republikański, który uaktywnia się ilekroć ma miejsce większa krytyka Monarchii. Co ciekawe, brytyjscy republikanie jako pierwszego prezydenta chętnie widzieliby obecną księżniczkę Annę 😀

 2. To ja dodam do komentarza Jotki, że monarchia brytyjska kosztuje wszystkich brytyjczykow niesamowicie dużo…

  • Debata o kosztach utrzymania Monarchii wraca tam cyklicznie jak bumerang 😀 Koniec końców poddani traktują Rodzinę Królewską jako coś w rodzaju spoiwa ponad polityką bi symbol narodowy. Generalnie woleliby ich mieć niż nie mieć 😉

 3. Ja tam od razu wyrzuciłbym na śmietnik historii Karola, Wilhelma oraz Jerzego i zrobił królową od zaraz Charlotte. Karolina ma wprawdzie dopiero 5 lat, ale jest czwarta do tronu. Na miejscu Brytyjczyków tak bym zrobił, będzie piękna jak matka i Anglicy będą mieli śliczną królową. 😉

 4. Moarchia jest zagmatwana z tego co widzę. Nie dziwię się, że na świecie odeszła w odstawkę.

  • Wbrew pozorom, tylko Monarchia Brytyjska jest tak zagmatwana. Pozostałe europejskie monarchie w porównaniu do brytyjskiej są dosyć skromne i postępowe bardzo 🙂 Natomiast monarchie na Bliskim Wschodzie to już zupełnie inna sprawa…

  • Pozwól Mefistowy, że się nie zgodzę ze zdaniem: „Nie dziwię się, że na świecie odeszła w odstawkę”. Bo to w ogóle nie o to chodzi, to jest li tylko tradycja. Naród chce mieć w dalszym ciągu królestwo, ma chęć na nie łożyć. W odstawkę poszło w dwóch rodzajach krajów, mających bardzo silny ruch postępowy, i w których tradycja króla zatarła się w świadomości obywateli.
   Gdybyśmy mieli ciągłość państwową, króli non-stop przez XVII-XX wiek nie wiadomo, czy i dzisiaj ambasadorów nie przyjmowałby Maria Emanuel Prinz von Sachsen Herzog zu Sachsen – książę saski z dynastii Wettynów (prawowity pretendent do korony polskiej).
   Przerwanie tradycji skutkuje w sposób rozmaity, patrz na Rumunię, Bułgarię, Jugosławię czy Rosję.

   • Chodzi Ci o tego Marię Emanuela, który zmarł jakiś czas temu? Pamiętam, że pisałeś o nim kiedyś u siebie 🙂

    • Mnie chodziło o przykład Celcie, dlatego wskrzesiłem Marię Emanuela. Po jego śmierci w 2012 roku sytuacja się bardzo skomplikowała, nasz bohater zmarł bezpotomnie. Już pomijając tron polski, największa awantura jest o tron Saksonii. Maria adoptował swojego siostrzeńca Alexandra, ale ten jest moim skromnym zdaniem … mało królewski, mieszka w Aberdeen, sprzedaje spodnie w salonie mody, mieszka w akademiku i jeździ do pracy deskorolką. Ja nie mam nic przeciw temu, ale władcy Polski nie uchodzi.

   • Nie każda tradycja jest dobra: tym bardziej, jeśli rządzą nią prawa, które powinny się w dzisiejszych czasach przedawnić. Nie neguję, że to może być fajna wizytówka danego kraju, ale mnie nie porusza nic, co jest Ci dane tylko przez pryzmat urodzenia się w danej rodzinie. Sporo młodych Brytyjczyków to widzi i dla nich nie jest to pożądana rzecz. Pewnie nie wydarzy się to prędko, ale jednego dnia monarchia zaniknie i w UK.

    • To raczej nie wydarzy się w ciągu kilku najbliższych dekad jeśli już. Sukcesja tronu jest zapewniona na najbliższe sto lat teraz.

    • Nie piszę do Ciebie Mefistowy, bo przecież kompletnie nic nie wiem o Tobie, więc nie bierz sobie tych słów do siebie. Ale słowa; „ale mnie nie porusza nic, co jest Ci dane tylko przez pryzmat urodzenia się w danej rodzinie” dotyczy najczęściej ludzi … rzeczywiście niemających przeszłości. W momencie, gdy ród danego człowieka sięga XIV wieku – wierz mi – zaczynasz się tym interesować i zaczyna to być dla ciebie ważne. Nie w tym sensie, że wywyższa cię ponad innych ludzi, ale ta wewnętrzna świadomość historyczna jest ważna.

     • Ładnie powiedziane, Torlinie 🙂 Nie ma chyba człowieka, który chociaż trochę nie byłby zainteresowany własnymi przodkami i historią swojego kraju.

     • Moja rodzina ma pochodzenie szlacheckie i mam świadomość tego kim jestem i skąd pochodzę. Wiem, co moja rodzina miała i co straciła. Jednakże ich los to nie jest moja historia. Ja żyję tym, co jest dzisiaj. Walczę z podziałami, które ustalali moi przodkowie, bo może im wydawały się one dobre, ale w rzeczywistości były tylko niesprawiedliwymi podziałami. Historia jest ważna: aby uczyć się na błędach innych, a nie je pięlęgnować.
      I nie biorę sobie do siebie Twoich słów, ale staję jako reprezantant mojej wiary. 🙂

 5. Klik dobry:)
  Wszystko to wygląda, jak przeżytek nie z tego świata. Czasami wręcz mnie śmieszy. 😉
  Pozdrawiam serdecznie.

 6. Wiesz, Królowa Elżbieta jest jak…jak…Big Ben, jak London Eye… ikona, o której nikt nie zapomni. Nigdy…
  Ciekawa jestem co będzie dalej…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

  • 80% Brytyjczyków nie pamięta nikogo innego na tronie. Ludzie nie potrafią sobie wyobrazić, co to będzie, jak Jej któregoś dnia zabraknie…

   Ściskam Cię mocno! 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: