Historia Wyspy Man.

an Domhnach, an 5ú lá de mhí Iúil 2020

Na maleńkiej, choć bogatej kulturowo Wyspie Man, leżącej między Wielką Brytanią a Irlandią, przypada dzisiaj Laa Tinvaal (po angielsku: “Tynwald Day”) – tamtejsze święto narodowe. Z tej okazji chciałbym Wam teraz opowiedzieć co nieco o tym uroczym zakątku świata. 

Dzisiejsza Wyspa Man powstała około 6,500 lat temu. Topniejące lodowce spowodowały wzrost poziomu wód, przez co wyspa oddzieliła się od ziemi brytyjskiej.

Nazwa wyspy w jej rdzennym języku manijskim brzmi: Ellan Vannin („ellan” pochodzi od “eilan” – “wyspa”, zaś “Vannin” – wariacja nazwy “Man”). Możliwe, że ten drugi wyraz ma związek z bogiem mórz Manannanem Mac Lirem, który w mitologii irlandzkiej był władcą wyspy. 

Niewiele jest tam śladów obecności Rzymian. Uważa się wszakże, iż po inwazji Imperium w roku 60 naszej ery, większość Druidów z podbitej wyspy Anglesey (a przynajmniej tych, którym udało się przeżyć rzeź, urządzoną przez okupantów) schroniła się na Wyspie Man.

Patronem Wyspy Man jest święty Maughold, który w V wieku nawrócił jej mieszkańców na Chrześcijaństwo. Stało się to w okresie, gdy na Wyspie dominowały wpływy irlandzkie. Dlatego też dawny język manijski (oraz jego współczesna, stale rekonstruowana wersja) wywodzi się z języka irlandzkiego. 

Więcej o świętym Maugholdzie napiszę kiedyś w osobnej notce. Wracając do samej Wyspy, ma ona silne związki nie tylko z Irlandią, ale także z Walią i Szkocją. Na przykład dziadek Rhodriego Wielkiego: władcy walijskiego Gwynedd z IX wieku, pochodził z Manaw (walijska nazwa Wyspy Man).

W IX wieku Wyspę najechali Wikingowie, którzy później stopniowo przejęli na niej władzę. W 979 roku zwołali oni Tynwald – pierwszy na Wyspie parlament. Tynwald obraduje nieprzerwanie do dziś, co czyni go najstarszą tego typu instytucją na świecie. 

Do połowy XIII wieku Wyspa Man była państwem zależnym od Norwegii. W 1266, na mocy traktatu z Perth przekazano Wyspę Szkocji. Od tego momentu do roku 1333, kiedy to król Anglii Edward III oficjalnie uznał manijską niezależność, Man przechodziła z rąk do rąk między Anglią a Szkocją w sumie osiem razy. 

W 1399 na Wyspie znów rządzili Anglicy. Henryk IV Lancaster nadał całość jej ziem jako lenno niejakiemu Henry’emu Percy’emu, 1. hrabiemu Northumberland, który przy okazji otrzymał również godność “Króla Man”.

Jednakże Percy wypadł z łask po tym, jak poparł Walijczyków w powstaniu przeciw Londynowi. Wyspa oraz związane z nią tytuły przeszły w inne ręce. 

W 1504 roku tytuł “Króla Man” zastąpiono “Władcą Man” (ang. „Lord of Man”), który pozostaje w użyciu do dziś. W XVIII wieku prawa do Wyspy Man nabyła Korona brytyjska. Od tej pory każdy kolejny monarcha brytyjski jest równocześnie “Władcą Man”.

Obecną posiadaczką tego tytułu jest Elżbieta II. Chociaż Elżbieta jest Królową, Jej tytulatura na Man jest odrębna i ma wyłącznie męską formę.

Wyspa Man posiada szeroką autonomię i nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa. Poza obronnością i polityką zagraniczną, wszelkie inne kwestie (jak np. samorząd czy podatki) pozostają w gestii samych Manijczyków.

* * * 

Wyspa Man zaliczana jest do grona tak zwanych „narodów celtyckich”. Jej mieszkańcy są niezwykle dumni ze swoich korzeni i wielowiekowych tradycji.

Podobnie, jak w przypadku Szkocji, Walii, Kornwalii, Irlandii czy Półwyspu Bretońskiego, od dziesięcioleci trwają wysiłki mające na celu zachowanie oraz promocję manijskiej kultury.

Jak wspomniałem wcześniej, trwają także prace nad rekonstrukcją języka manijskiego, który od lat 70-tych (po śmierci ostatniego jego rodzimego użytkownika) uznawany jest za wymarły. 

Widoczną powyżej flagę Wyspy Man (trzy zakute w zbroje nogi na czerwonym tle) wprowadzono w 1932 roku. Wzór flagi oparto na wyspiarskim herbie, obecnym już od XIII wieku.

Posted on 5 lipca 2020, in MANNIN. Bookmark the permalink. 16 Komentarzy.

 1. Słyszałem kiedyś o tej wyspie, ale nie sądziłem, że ma tak ciekawą historię. Muszę o tym więcej poczytać. 😉
  Ciekawie się czytało! Dzięki! 🙂

  • Wbrew pozorom dużo się tam dzieje 🙂 Co roku np. organizowany jest festiwal celebrujący manijskie dziedzictwo kulturowe i jej celtyckie korzenie.

   Cieszę się, że udało mi się zachęcić Cię do wgryzienia się w temat 🙂 Za kulisami mam jeszcze kilka(naście) notek o Wyspie Man, więc póki co będzie tutaj o czym opowiadać 🙂

 2. Wstyd się przyznać, ale po raz pierwszy słyszę/czytam o tej wyspie. Serdeczności

 3. Mam na lodówce magnes z Isle of Man, to znaczy, że jedno z nas tam było i nie byłam to ja😉 Trzeba będzie nadrobić😁

 4. Mnie Wyspa Man kojarzy się z dwiema sprawami:
  1. wyścigi motocyklowe Isle of Man Tourist Trophy – kiedyś słynne na całym świecie,
  2. Kot z Wyspy Man lub druga nazwa – Kot Manx – bardzo charakterystyczny, bo bez ogona.
  Więcej grzechów nie pamiętam. 😉 pzdr

  • O tych wyścigach motocyklowych nie słyszałem wcześniej 🙂 Natomiast kojarzę rasę kota, ale dopiero czytając o Wyspie skojarzyłem, że TA rasa może pochodzić z TEJ Wyspy 😀

 5. Iwona Zmyslona

  Podobnie jak Karolina(choć jestem od niej dużo starsza) nie znałam historii Wyspy Man-dowiedziałam się zatem czegoś nowego. A ta flaga bardzo ciekawa. Pozdrawiam Cię serdecznie.

 6. Kasia Dudziak

  Bardzo dobry artykuł, podobał mi się. Zwięźle ciekawie i na temat. Flaga równie ciekawa. Uściski Celcie.

 7. No proszę, taka niewielka wysepka a jaką bogatą i ciekawą historię ma. Sama nazwa kiedyś tam pewnie obiła mi się o uszy, ale absolutnie nic o niej nie wiedziałam.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Często właśnie takie skromne, małe miejsca na uboczu najwięcej w sobie kryją 🙂 To nic, że nie wiedziałaś 🙂 Teraz będziesz miała okazję poznać tę Wyspę jeszcze lepiej, bo mam w szkicach więcej tekstów o niej 🙂

 8. No proszę ilu to ciekawych rzeczy dowiedziałam się u Ciebie o Wyspie Man.
  A ta flaga to jest niesamowita….
  Zapraszam Celcie do siebie bo i u mnie dzisiaj wyspa będzie…
  Serdeczności pozostawiam
  🙂

  • Cieszę się ogromnie, że się czegoś dowiedziałaś nowego : A to nie ostatni tekst o tej Wyspie, jaki się tu pojawi, więc z czasem dowiesz się jeszcze więcej 😀

   Dzięki za zaproszenie. Wpadnę do Ciebie na pewno 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: