Nowości w Stonehenge.

an Chéadaoin, an 24ú lá de Mheitheamh 2020

W związku z rezygnacją z blogowego fanpage’a, pomyślałem, że mogę przenieść tutaj na bloga część rzeczy, które chciałem robić tam, lecz jakoś się nie udawało. Chodzi mi np. o takie szybkie polecajki – znajduje coś i od razu wrzucam dla Was do przeczytania 😉 

Przykładem tego typu polecajki jest artykuł z Onetu, który skopiowałem poniżej. Takie artykuły raczej będę kopiował zamiast dawać linka, bo linki lubią po jakimś czasie ginąć. 

Co o tym pomyśle myślicie w ogóle? I jak się Wam podoba artykuł?

* * *

Archeolodzy odkryli dużą neolityczną konstrukcję składającą się z głębokich wykopów tworzących okrąg o średnicy ok. 2 km wokół miejsca kultu w Durrington Walls, położonego 3 km na północny-wschód od Stonehenge w południowej Anglii – poinformował w poniedziałek Reuters.

Archeolodzy odkryli dużą neolityczną konstrukcję składającą się z głębokich wykopów tworzących okrąg o średnicy ok. 2 km wokół miejsca kultu w Durrington Walls, położonego 3 km na północny-wschód od Stonehenge w południowej Anglii – poinformował w poniedziałek Reuters.

– Czołowi badacze Stonehenge i jego okolic byli zaskoczeni skalą tej struktury i tym, że nie została ona wcześniej odkryta mimo bliskiej odległości od Stonehenge – powiedział jeden z uczestniczących w badaniach archeologów Vincent Gaffney. Dodał, że jest to niezwykłe odkrycie o dużym znaczeniu.

Stworzona ok. 4,5 tys. lat temu struktura składała się z głębokiego na pięć i szerokiego na dziesięć metrów wykopu. Jak dotąd odkryto 20 części tej konstrukcji. Naukowcy spodziewają się, że będzie ich jeszcze więcej, ale część obszaru, na którym leży okrąg nie nadaje się do prowadzenia badań, ze względu na późniejsze przekształcenia terenu.

W samym centrum okręgu znajduje się Durrington Walls, jedno z największych w Wielkiej Brytanii stanowisk archeologicznych, składające się z osady z czasów neolitu, a także miejsca kultu. Wykop mógł wyznaczać symboliczną granicę, kierować ludzi do świętego miejsca w jego centrum, albo przestrzegać przed wkroczeniem na jego teren – wyjaśnia dziennik „The Guardian”.

Naukowcy początkowo sądzili, że zagłębienia w ziemi, które z czasem zostały przysypane, miały naturalny charakter, dopiero ostatnie badania przeprowadzone dzięki najnowszym technologiom potwierdziły, że jest to konstrukcja celowo wykonana przez ludzi.

Gaffney zaznacza, że skala i precyzja odkrytej konstrukcji potwierdza, że jej budowniczowie musieli dysponować systemem mierzenia odległości. Przypuszcza też, że struktura mogła być odbiciem kosmologicznych wyobrażeń kultury, która ją stworzyła.

Jak powiedział gazecie Richard Bates: badacz z University of St Andrews, ten zabytek pozwala nam „mieć wgląd w przeszłość pokazującą społeczeństwo bardziej złożone, niż mogliśmy to sobie kiedykolwiek wyobrażać”.

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie takie nowości są arcyciekawe 🙂 

Posted on 24 czerwca 2020, in BREATAINE MOIRE, POLECANE/POLANKOWE. Bookmark the permalink. 14 Komentarzy.

  1. Jak pisałam wcześniej, lubię archeologię. Jestem na ‚tak’. 🙂

  2. Podobnie, jak Ania, jestem za !

  3. To jest niesłychanie ciekawe Celcie 🙂

  4. Też wolę przekopiowywać artykuły niż dawać same linki. A linki daję jako źródło tekstu.
    Pozdrawiam serdecznie

  5. Obietnica spełniona, zapraszam do siebie. pzdr

  6. Jestem zdecydowanie na tak za takimi polecajkami! 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: