Katedra Notre Dame. Część 10.

an Chéadaoin, 15ú lá d’Aibreán 2020

Jak pewnie pamiętacie, 15 kwietnia zeszłego roku, świat zelektryzowały doniesienia o wielkim pożarze, jaki strawił Katedrę Notre Dame w Paryżu. Poświęciłem wówczas tej katastrofie kilkuczęściowy cykl tutaj na Polance. Możecie go sobie przypomnieć pod „Religią” po lewo. 

W poprzedniej jego części napisałem, że kolejne notki w temacie uzależnione będą od tego, czy i kiedy pojawią się nowe informacje.

Jak widać, pojawiły się. Konkretnie zamieścił je Onet, którego jeden artykuł tutaj skopiowałem (stąd notka znalazła się też w kategorii „Polecane”). Artykuły ze stron www mają bowiem zwyczaj znikać po jakimś czasie.

* * *

(Wnętrze Katedry przed pożarem. wiadomosci.radiozet.pl) 

Prezydent Francji Emmanuel Macron wyznaczył koordynatora odbudowy katedry. Według generała Jeana-Louisa Georgelina, prace rekonstrukcyjne rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają pięć lat.

Oczywiście [dopisek Celta] było to zanim wybuchła obecna pandemia. W jej świetle te plany mogą jeszcze ulec zmianie.

Widoczny na zdjęciu powyżej Georgelin wystąpił przed senacką Komisją ds. Kultury, krytykując opieszałość niektórych procedur podejmowania decyzji w sprawie materiałów używanych do rekonstrukcji. Generał, wyrażając swoje zdanie, korzystał z militarnego słownictwa, jak „grupa zadaniowa Notre-Dame” czy „jednostka dowodzenia”.

Koordynator odbudowy, cytowany przez agencję AFP, skrytykował też procedurę wyboru komisji mającej zdecydować o wyborze kamienia do odbudowy katedry, której konstytuowanie się trwało trzy miesiące.

Koordynator odbudowy zapewnił, że w ciągu pięć lat prace rekonstrukcyjne będą na tyle zaawansowane, że będzie można modlić się w katedrze, a on sam „zaprosi wszystkich do odsłuchania w katedrze hymnu »Te Deum Laudamus«”.

– Nie będziemy działać niechlujnie, bo pracujemy dla stuleci – zapewniał Georgelin.

Generał nie odpowiedział na pytanie o finalny wygląd iglicy, która uległa zniszczeniu podczas pożaru. Rekonstrukcja iglicy budzi kontrowersję z uwagi na koncepcję jej odbudowy w stylu nowoczesnym. Opowiada się za tym prezydent Macron. Inny pomysł to odbudowa w stylu tradycyjnym, wiernym oryginałowi. W tej sprawie trwają konsultacje.

Gen. Georgelin już kilkakrotnie wdał się w konflikt z ministerstwem kultury oraz osobami związanymi z pracami rekonstrukcyjnymi, m.in. głównym konserwatorem zabytków Philippem Villeneuvem, któremu swego czasu „kazał się zamknąć”. I wywołał tym dyskusję w świecie francuskich ludzi kultury.

Pytany o obecne relacje z ministerstwem kultury i głównym konserwatorem, gen. Georgelin żartobliwie odpowiadał, że są one „bardzo dobre, a wszyscy lubią jego styl”.

Generał odniósł się również do kwestii zatrucia ołowiem okolicy katedry i miejsc trwania prac rekonstrukcyjnych. – Działamy zgodnie z kodeksem pracy – zapewniał.

Zapytany o swoje wynagrodzenie wojskowy odpowiedział krótko:
– Nie wiem, ile ostatecznie zarobię.

Katedra, jej dziedziniec i sąsiedni park są zamknięte dla zwiedzających i prawdopodobnie nie będą dostępne dla turystów przez najbliższe lata.

* * *

Ostatnio gruchnęły też wieści, że ma powstać serial o pożarze Notre Dame. To pierwszy projekt telewizyjny ogłoszony w ramach trzyletniego partnerstwa Vendôme z cenioną wytwórnią Pathé.

Firmy nabyły wspólnie prawa telewizyjne do reportażu „New York Timesa”, który rzuca światło na przyczyny pożaru, a także relacjonuje pracę strażaków i policjantów, walczących o uratowanie słynnej katedry przed całkowitym zniszczeniem.

Jak twierdzą producenci, inspiracją dla powstania miniserii jest serial HBO „Czarnobyl”, który rozgrywa się wokół symbolicznego wydarzenia w dziejach, a następnie podąża śladami wielu różnych postaci, opowiadając historię z wielu perspektyw.

To tyle, jeśli chodzi o najnowsze informacje dotyczące spalonego kościoła. Co myślicie? 🙂 Postaram się nadal trzymać dla Was rękę na pulsie w tej sprawie.

Posted on 15 kwietnia 2020, in Katedra Notre Dame, POLECANE/POLANKOWE. Bookmark the permalink. 35 Komentarzy.

 1. dlaczego wojskowy?
  co do samej katedry i jej odbudowy, jest (była) piękna, to nie ulega wątpliwości i to naprawdę ogromna strata, że spłonęła i zgadzam się, że powinna zostać odbudowana (moim zdaniem w starym stylu), ale jedno mnie zastanawia… jest tyle ludzkich tragedii na naszej ziemi („banalne” głodujące dzieci w Afryce) i nie ma ludzi, instytucji, organizacji, które zmobilizowałyby się do takiej zbiórki pieniędzy na ten cel, do takich darowizn, jak po pożarze katedry….
  pozdrawiam Celcie :*

  • Dlatego wojskowy, bo Macron podobno chciał żarliwego katolika i jednocześnie kogoś, kto będzie potrafił utrzymać żelazną dyscyplinę w trakcie odbudowy. Podobnie jak Ty, ja również jestem za tym, aby możliwie jak najbardziej trzymać się oryginału, jeśli tylko będzie to możliwe…

   Co do innych Twoich przemyśleń… Moim zdaniem dla świadomości masowej jednak bardziej porywające są symbole, idee i nostalgia. A Notre Dame właśnie miała i wciąż ma coś takiego w sobie. Coś co najwidoczniej oddziałuje mocniej niż konkretne, dosadne obrazy głodujących dzieci w Afryce, czy płonącej amazońskiej puszczy (bez której bądź co bądź będzie nam dużo trudniej oddychać, ale takimi szczegółami martwią się tylko nieliczni…).

   Ściskam Cię mocno! :*

 2. Byłoby ciekawie, gdyby coś zrobiono z tą iglica, którą tak wulgarnie dodano w XIX wieku. Jest okazja, żeby jakoś tam katedrę zrekonstruować.

  • Problem tylko w tym, że przynajmniej na razie nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie sposobu tej rekonstrukcji. Jeżeli taka patowa sytuacja potrwa jeszcze trochę, w końcu się zdecydują na coś głównie dla świętego spokoju albo będzie ich gonić czas (Francja ma zorganizować Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2024).

   A wtedy ktoś na pewno będzie niezadowolony z rezultatu. Tak źle i tak niedobrze w sumie.

 3. To już rok? Nawet nie wiem kiedy to minęło.
  Pozdrawiam serdecznie

 4. Pamietam, cały świat patrzył na płonącą katedrę. Ja bym w tym wszystkim upatrywał możliwości nakręcenia kolejnej części Dzwonnika z Notre Dame. Pozdro szalony Celcie!

  • Jest to jakiś pomysł powiem Ci, ale na obecnym etapie, cała Katedra musiałaby być odtwarzana cyfrowo. Inaczej biedny Quasimodo nie miałby gdzie mieszkać 😀

   Pozdrawiam gorąco!

 5. I pomyśleć tylko, że katedry mogłoby od 249 lat nie być. Komunardzi postanowili budowlę wysadzić w powietrze w 1871 roku. Ocalił ją sprzeciw generała Jarosława Dąbrowskiego – dowódcy wojskowego Komuny Paryskiej.. Kościół bardzo generała nie lubi.

  • O Komunie Paryskiej wspomniałem w jednej z poprzednich części cyklu Notre Dame, ale o udziale generała Dąbrowskiego nie miałem pojęcia 🙂 Dziękuję za poszerzenie wiedzy.

 6. Jestem ciekaw, co z tego wszystkiego wyjdzie i jak bardzo odbudowana katedra będzie przypominać tą starą.
  Dzięki za ciekawy wpis! Przyjemnie się czytało! 😉

  • Jeżeli Macron przeforsuje swoją koncepcję, to odbudowana katedra będzie nowocześniejsza niż ta stara. Chociaż sami Francuzi już w zeszłym roku wypowiedzieli sie w sondażach, że przynajmniej iglica musi być taka jak poprzednia.

   W zeszłym roku też francuski parlament przyjął ustawę w myśl której katedra ma być odbudowana w dokładnie takim kształcie, w jakim była przed pożarem…

   Na tym etapie ciężko powiedzieć, jak to wszystko będzie ostatecznie wyglądać. Czas pokaże 🙂

   Dziękuję bardzo!

 7. Celcie… Jarosław Dąbrowski i Walery Wróblewski [też generał] – bohaterowie powstania styczniowego – walczyli – jeden jako naczelny dowódca, drugi jako dowódca – bodajże – odcinka Sekwany. Pierwszy poległ [grób na cmentarzu Pere la Chaise].
  Obecna Polska starannie wytarła oba nazwiska ze szkolnej i społecznej wiedzy historycznej. Po co nam bohaterowie – „komunardzi”, gdy mamy „żołnierzy wyklętych”, którzy „bohatersko” rozpoczęli wojnę …po wojnie i strzelali do „Polaków drugiego sortu”?
  Pozdrawiam…

  • Muszę przyznać, że o TYM Dąbrowskim słyszę dopiero od Ciebie 🙂

   Co do żołnierzy wyklętych, dla niektórych wojna nigdy się nie kończy niestety.

   Pozdrawiam nawzajem!

 8. Kasia Dudziak

  Ciekawy pomysł z tym serialem o pożarze. Do dziś trudno mi uwierzyć w to co się stało z Katedrą. Taki piękny stary zabytek. Pozdrawiam serdecznie Celcie.

 9. Rany, to już rok…!
  Chętnie bym obejrzała taki serial😉

 10. To ja tak ogólnie dodam, że coraz więcej nam się szykuję filmów katastroficznych, które będą oparte na prawdziwych wydarzeniach….
  Kiedyś był np. „Titanic” a teraz może być całe mnóstwo…

  Takie życie…

 11. Gdy przeczytałam, że generał, to od razu się zdziwiłam. Ale widzę, że może dzięki temu prace zyskają i czas i charyzmatycznego „dowódcę” prac;) I tak jak piszesz, to było przed pandemią. Ciekawe o ile lat przesuną się te prace…
  trzymaj rękę na tematycznym pulsie!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

  • Co do charyzmy dowódcy to masz rację…tyle, że nie wszystkim się ta charyzma generała podoba 😉

   To jest przyczyną trwających konfliktów między Georgelinem a resztą osób zaangażowanych w restaurację Katedry. Bo póki co każdy ma własną koncepcję jej odbudowy i to może trochę opóźnić faktyczne prace nad nią. Coś mi mówi, że Francuzi mogą z tym nie zdążyć na Igrzyska za 4 lata.

   Zobaczymy. W każdym razie postaram się trzymać rękę na pulsie nadal 😉

 12. Ja proponuję ekipę pani Dobór z Polsatu. W pięć dni odbudują zniszczoną katedrę. 😉
  Pozdrawiam po dłuższej przerwie. 🙂

 13. Co myślicie? Ku swemu przerażeniu – nic nie myślę. 😉

 14. Jejku, to już rok minął, ależ ten czas leci.
  Ciekawa jestem jak to odbudowywanie się potoczy. Zapowiada się raczej długotrwały proces….

 15. Jestem za opcją odbudowy w takim kształcie, jak my ją znamy i pamiętamy. Choć przyznam, że wizja unowocześnienia też jest kusząca, ale należy podchodzić do tego ostrożnie, żeby nie powstał jakiś potworek. W sumie to ciekawe, co też architekci wykombinują…

  • Przede wszystkim witam na Polance Małgosiu! 🙂

   Mam nadzieję, że zechcesz tutaj zostać na dłużej 🙂 Nie zdążę Cię już przedstawić w notce, którą na dzisiaj szykuję, ale cierpliwości – będziesz oficjalnie powitana na pewno… 🙂

   Co do Katedry, to może być o tyle ciekawe teraz, że jak na razie każdy ma swoją koncepcję i wizję działania, z którą inni się nie zgadzają…

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: