Po 1, po 2, po 3.

an Mháirt, 24ú lá de mhí na Nollag 2019

Po pierwsze: W większości wygrzebałem się z własnych robót (Ksiądz dał mi dwa tygodnie wolnego, uff).

Kartki i życzenia też już porozsyłane (sprawdźcie maile proszę. Mój coś mi szwankuje i nie wiem, czy do wszystkich dotarły).

Życie nieco zwolniło tempo. Święta za pasem, więc jest super…

Zaangażowałem się w przedświąteczne roboty domowe. Choinka już ubrana, pozostało jeszcze mieszanie sałatki. Czeka mnie poza tym pomoc Mamie w Jej papierach do pracy, ale jakoś to ogarniemy. 

Po drugie: Dzięki temu, że Życie wreszcie zauważalnie zwolniło, udało mi się nadgonić kilka rzeczy dla Was tutaj na blogu. Zobaczycie je w swoim czasie 🙂

Jeszcze trochę i w styczniu znowu dłuższa chwila wytchnienia, skutkująca częstszym przebywaniem z Wami 🙂 

Po trzecie i w sumie najważniejsze, Moi Drodzy:

Wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych wzruszeń i rodzinnego ciepła.

Niechaj Dzieciątko każdego dnia błogosławi ze żłóbka Wam oraz Waszym Najbliższym 🙂

* * *

Merry Christmas in Welsh

(Obrazek wziąłem z facebooka Celtic Guide)

Powyżej macie sympatycznego smoka z walijskiej flagi, który przynosi Wam ode mnie dwie dodatkowe bombki na choinkę, jak i serdeczne życzenia wesołych świąt po walijsku: NADOLIG LLAWEN! 🙂 

Na koniec, jak co roku, zostawiam Was z piosenką. Usłyszałem ją dosłownie przedwczoraj i totalnie mnie urzekła – zarówno tekst, jak i teledysk:

Halinka Mlynkova – Choinki tulą się do ludzi

Wesołych Świąt, Polankowicze. Do zobaczenia prawdopodobnie już w przyszłym roku (chociaż na FB może Wam gdzieś mignę w międzyczasie) 🙂

Posted on 24 grudnia 2019, in ŻYCIE CELTA. Bookmark the permalink. 40 Komentarzy.

 1. Omijam święta szerokim łukiem. 😉
  Najlepszego. 🙂

  • Dziękuję i dla Ciebie również 🙂 A Świąt nie omijaj – przecież chodzi w nich o Narodzenie Chrystusa, a to jest opisane w Ewangeliach 🙂

   Omijaj całą tę otoczkę współczesną, reklamy i komercję 🙂

   • A gdzie jest napisane, żeby świętować w urodziny Jeuzsa, przystrajając drzewko? Zdziwi mnie, jeżeli powiesz, że nie wiesz o co chodzi. A znasz Nimroda? 😉

    • Słyszałem o nim 😉 Słynny myśliwy, przez część badaczy porównywany do greckiego Oriona (tego z konstelacji).

     I owszem, zgadzam się, że akurat choinka jest tradycją całkiem współczesną. Ale skoro Jezus jest i Człowiekiem i Bogiem, nie należy tak całkiem odrzucać pewnych „ludzkich” tradycji bożonarodzeniowych 🙂

     Ewangelie też zostały spisane przez ludzi (mimo że pod natchnieniem Ducha Świętego) co najmniej od 60 do 100 po Zmartwychwstaniu Jezusa i wydarzeniach, które zostały tam napisane.

     W Świętach chodzi przede wszystkim o Dzieciątko. Ale na ten wyjątkowy czas składają się też różne ludzkie drobiazgi.

     • Skoro tak sprawę stawiasz. 🙂 Chrześcijanie nigdy nie obchodzili urodzin Jezusa, nigdy nie było tych świąt, jak i w całym Nowym Testamencie nie ma o nich słowa. Mam też powody aby wątpić w słuszność terminu tych świąt… Oczywiście nie jest to przyczyna, główny powód tego, że nie obchodzę świąt. Data urodzin Jezusa nie przypada na grudzień, ale powiedzmy sobie szczerze, że nie jest ona istotna dla samej wiary.
      Pewnego dnia wzięłam do ręki Pismo Św. gdzie Marek w ewangelii zapisał słowa Boga: „Lecz na próżno mnie czczą, ucząc nauk, które są nakazami ludzkimi.”, „Wy bowiem, opuściwszy przykazania Boże, trzymacie się tradycji ludzkiej…” i „Mówił im też: Całkowicie znosicie przykazanie Boże, aby zachować swoją tradycję.” (Mk 7:7-9)

      Jeremiasz pisał w ten sposób:
      10:1 Słuchajcie słowa, które PAN mówi do was, domu Izraela!
      10:2 Tak mówi PAN: Nie uczcie się drogi pogan i nie bójcie się znaków na niebie, bo to poganie ich się boją.
      10:3 Zwyczaje tych narodów są bowiem marnością, gdyż drzewo ścinają w lesie siekierą, dzieło rąk rzemieślnika;
      10:4 Przyozdabiają je srebrem i złotem, przytwierdzają je gwoździami i młotkiem, aby się nie chwiało.
      10:5 Stoją prosto jak palma, ale nie mówią. Trzeba je nosić, bo nie mogą chodzić. Nie bójcie się ich, bo nie mogą czynić nic złego ani nic dobrego.

      Myślę, że dostatecznie wyjaśniłam swój punkt widzenia. 🙂 Ale jak coś to pytaj, chętnie odpowiem. 🙂

      • Dziękuję Ci bardzo za tak szczegółowe wyjaśnienie 🙂 Rzeczywiście dostatecznie jasno przedstawiłaś swój punkt widzenia 🙂

       Niemniej mam jedno pytanie, bo Twoje odpowiedzi są bardzo ciekawe…

       Jak się zapatrujesz na to, co powiedziałem wcześniej? Że Ty odrzucasz wszelkie „tradycje ludzkie”, a mimo to jesteś wierząca biblijnie (podczas gdy Biblię też spisali ludzie. A na którymś soborze nawet określono, jakie teksty mają się w kanonie biblijnym znaleźć). Według Twoich kryteriów, całe Pismo Święte (i liczne jego przekłady) też należałoby zaliczyć do niezgodnej z Twoją drogą wiary „tradycji ludzkiej”.

       I zgadzam się, że nie ma w Piśmie słowa o Świętach jako takich, ale już samo Narodzenie Chrystusa jest tam opisane 🙂 A że chodzi o jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w historii Chrześcijaństwa, chyba nie można się dziwić ludziom, że chcieli je jakoś upamiętnić i celebrować, prawda? Ja nie wyobrażam sobie, aby Wigilia mogła być dniem zwyczajnym, jak co dzień. Tak samo Niedziela Zmartwychwstania.

       • Lubię Twoje pytania. 🙂

        Wierzę, że Pismo Święte zostało spisane przez różnych ludzi, będących pod natchnieniem Ducha św.
        To, że księgi zostały napisane w różnych czasach, przez ludzi, którzy kompletnie się nie znali, a mimo to księgi są ze sobą spójne, nie jest byle czym. Pewne rzeczy nie mogły zaistnieć bez interwencji osoby z wiedzą nadnaturalną. To jest cała niezwykłość.
        Biblia jest zakodowana. Nie chodzi tu o jakieś „kody Da Vinci” czy coś, tylko o kod zabezpieczający, żeby nie można było z Biblii nic ująć, ani niczego dodać, stąd wiem, że Pisma deuterokanoniczne tu nie pasują, one nie powinny się w tym zbiorze znaleźć, bo burzą spujność całej Biblii (tu by dużo pisać).
        Polecam Ci wykłady Chucka Misllera, konkretnie wykład o prawdziwości Pisma z punkru widzenia logicznego (nie tylko chrześcijanina).

        Bóg nakazał narodowi izraelskiemu obchodzenie świąt np. Paschy, ale nie ma ani słowa o tym, by na ziemi miano urządzać uroczystości w sprawie urodzin Jego Syna. To się wzięło z tradycji ludzkiej. Święta te wymyślili ludzie i nie widzę powodu aby uważać, że są to najważniejsze święta dla chrześcijan. Tym bardziej, że trudno mi nazwać Kościół rzymsko-katolicki, stricte chrześcijańskim.
        Bóg nakazał Izraelczykom obchodzić konkretne święta, ponieważ były one zapowiedzią, cieniem rzeczy przyszłych, które następowały kiedyś i nastąpią w przyszłości (jeszcze nie wszystkie proroctwa się spełniły).
        Żeby pobudzić Twoją ciekawość, dopiszę, że nawet pierwsze przyjście Chrystusa jest zawarte w świętach żydowskich, święta żydowskie to proroctwa.

        A co do wielkanocy, mamy głosić, że Syn Boży przyszedł w ciele, umarł i zmartwychwstał. A w tym święcie wciąż i wciąż przybijamy Go do krzyża.
        Krzyż był osiągnięciem, a nie tragedią, ponieważ dzięki temu wydarzeniu mamy przystęp do Boga.

       • Cieszę się, że lubisz moje pytania, bo tu im więcej odpowiedzi od Ciebie, tym więcej pytań u mnie. I mam nadzieję, że nie wychodzę na osobę nazbyt wścibską, czy próbującą jakoś podważyć to wszystko – jestem po prostu szalenie ciekaw, to wszystko 🙂

        Tutaj np. sama piszesz, że Bóg nakazał NARODOWI IZRAELSKIEMU obchodzenie konkretnych świąt… Czy mamy więc ten kawałek rozumieć metaforycznie? Naród Wybrany = wszystkie narody świata? Czy też może całkiem dosłownie? Naród izraelski = wyłącznie Izrael?

        Bo w zależności jak to będziemy rozumieć, zmienia się troszkę interpretacja tego, co napisałaś o obchodzeniu świąt. Przynajmniej tak mi się wydaję.

        Pierwszy raz natomiast słyszę o jakichkolwiek „kodach zabezpieczających” w Biblii. Bo odnośnie powieści Dana Browna wiem, że to bardziej sensacja i dobra rozrywka (i tak je traktuje), niż cokolwiek innego. Chociaż jego książki oparte są na jakichś tam prawdziwych źródłach, ale konstrukcja tego jest nakierowana głównie na sensację.

        Po czym można takie „zabezpieczenia” w Biblii rozpoznać? Bo jest jeden taki fragment, bodajże w Apokalipsie, który dosłownie o tym mówi – że jeśli cokolwiek miałoby być z tej Księgi ujęte, wtedy Bóg i człowiekowi odejmie jego przydział w księdze życia.

        Co do Krzyża, zgadzam się w zupełności 🙂 Ale to, moim zdaniem, wynika akurat z takiej typowo polskiej mentalności i naszych doświadczeń historycznych – zawsze jakoś bardziej przeżywaliśmy wszelkie porażki aniżeli zwycięstwa. A Wielkanoc jest przecież największym i najpiękniejszym Zwycięstwem w historii, w którym cała ludzkość ma swój udział 🙂

        Nie wiem, jak Ty, ale ja uwielbiam tę dyskusję z Tobą, jaka się tu rozwinęła 🙂

 2. Wszystkiego najlepszego.

 3. Niech te święta tulą się do Ciebie i Twojej Rodziny.
  Serdeczności zasyłam

 4. Ja co prawda nie obchodzę, ale nie przeszkadza mi to życzyć Ci, Celcie, wesołych, ciepłych, rodzinnych, zdrowych Świąt. I wszelkiej pomyślności w Nowym 2020 Roku 🙂

  • Dziękuję Ci Aniu serdecznie 🙂 Dobrych życzeń nigdy za wiele, a i pomyślności nieco więcej w przyszłym też się przyda 😉

   Zdrowia, spokoju, dużo ciepła i miłości w ten szczególny czas – dla Ciebie i Najbliższych 🙂

 5. Celcie Najmilszy!
  Dziękuję za maila z pięknymi zyczeniami.
  Najpiękniejszych Świąt Ci życzę 🙂

 6. Wszystkiego dobrego, drogi przyjacielu! 😉

 7. Celtuniu,
  ani mi wesoło, ani spokojnie, ani nikt mi nie błogosławi, mimo to życzę Ci spokojnych i wesołych świąt.

 8. Pięknych świąt, Celcie 🙂 Niech Ci Pan Bóg błogosławi teraz i zawsze 🙂
  Ściskam!

  • Dziękuję Ci bardzo bardzo za życzenia i te przecudowne piosenki ❤ ❤ Dla Ciebie i całej Twojej Rodzinki również wiele błogosławieństw od Dzieciątka… Niech ten świąteczny nastrój i zachwyt towarzyszą Wam przez cały rok 🙂 :*

 9. Dziękuję bardzo Celcie. Ja też z okazji świąt chciałabym Ci życzyć wszystkiego co najlepsze. Niech nowo narodzone Dzieciątko nie szczędzi Tobie i Twoim najbliższym swoich łask i niech nieustannie otacza Was swoją opieką.
  Pozdrawiam serdecznie
  A tak w ogóle to:

  • Cudna nutka i życzenia, Karolinko! : Dziękuję bardzo!

   Ja też życzę Tobie, aby uśmiech Nowonarodzonego Dzieciątka codziennie ogrzewał Twoje serce i dodawał Ci sił do walki z ciężką codziennością…

   Wesołych Świąt, Kochana! :*

 10. Mam nadzieję, że i moje życzenia dotarły do Ciebie🙂No i że miałeś dobre i piękne święta🙂Ja byłam trochę chora, ale tata podleczył mnie cytrynówką, i już mi lepiej😀

  • Owszem, Twoje życzenia dotarły ❤ Bardzo, bardzo dziękuję Tobie i Temu Kotu ❤ Raz jeszcze z całego serca życzę Wam wszystkiego najcudowniejszego w tym pięknym czasie 😉 (który wszak jeszcze trochę trwa, bo okres bożonarodzeniowy jest do 6 stycznia włącznie…) 😉

 11. Zniknęła mi opcja „odpowiedź”, więc muszę zacząć od nowego wątku.

  Twoja ciekawość jest dla mnie zupełnie zrozumiała. Reprezentuję raczej niecodzienny punkt widzenia i lubię o tym rozmawiać. Dodam, że Ty umiesz rozmawiać, a wielu raczej próbuje się ze mną kłócić. Takie dysputy nie mają żadnego, logicznego sensu.

  Tak, te święta Bóg nakazał obchodzić konkretnie Izraelitom.

  A GDZIE JA CI POLECAŁAM CZYTAĆ Dana Browna!!! O_O Boże… 😓 Podałam Ci inne nazwisko.

  Jak Biblia jest zakodowana? Oooo to jest duży temat i właściwie można by napisać o tym wielką pracę, a nawet książkę. Postaram się jednak skrócić to do niezbędnego i zrozumiałego minimum.
  Każdy fragment i każde słowo, a nawet każda liczba i każda nazwa miejsca, zostały w Biblii umieszczone w konkretnym celu i w konkretny sposób, a z całości wyłania się bardzo przemyślany plan. 66 ksiąg napisanych przez ponad 60 autorów na przestrzeni kilku tysięcy lat, a jednak Biblia to zintegrowany system informacji.
  Powiem Ci coś niemożliwego i fascynującego zarazem: Biblia ma kilka kodów. 🙂
  Np. każde słowo w Biblii nawiązuje do centralnego tematu. Stary Testament to opis narodu (pochodzenie, przeznaczenie, historia ta co się stało i co ma się dopiero stać). Nowy Testament to relacja o człowieku, Stwórcy, którego pojawienie się jest centralnym punktem historii. Gdyby wyrwać z tych ksiąg jakieś fragmenty, straci ona kompletność.
  Drugi kod to jeden wątek przeplatający się przez całą Biblię. Jest to plan odkupienia – to naprawdę mega skrót – gdybym miała to wyjaśnić gdzie co i jak występuje… nie wiem czy wordpress przyjąłby tyle słów w komentarzu.
  Teraz polecimy z najciekawszym, moim zdaniem, wątkiem kodowania.
  Missler, którego Ci polecałam, nazwał to automatycznym monitorem bezpieczeństwa, który strzeże każdej pojedynczej litery w tekście i który działa nieustannie przez kilka tysięcy lat. Matematyk nazwałby to strukturą siódemkową bodajże. Liczba siedem znajduje się w strukturze tekstu.
  – Liczba słów musi być dokładną wielokrotnością cyfry 7.
  – Liczba liter również musi być podzielna przez 7.
  – Liczba samogłosek musi być podzielna przez 7.
  – Liczba słów, które zaczynają się od samogłoski, musi być podzielna przez 7.
  – Liczba słów, które pojawiają się więcej niż raz, musi być podzielna przez 7.
  – Liczba słów, które pojawiają się w więcej nić jednej formie, musi być podzielna przez 7.
  – Liczba rzeczowników musi być podzielona przez 7.
  – Liczba imion musi być podzielona przez 7 i tylko 7 innych rodzajów rzeczowników jest dopuszczalna.
  – Liczba imion męskich musi być podzielna przez 7.
  – Liczba pokoleń musi być podzielna przez 7.

  Ktoś mógłby powiedzieć, że autorzy byli w zmowie, ale jak pisałam poprzednio, autorzy żyli w różnych czasach i w większości się nie znali.
  Możesz sobie tu doczytać na ten temat: http://pl.allreadable.com/6758MCqr?fbclid=IwAR3TpYKm5312LsIOSwMjhXsokmWIIaRQSmXXXqeUHy_a0oHvxlK2DwQqxDI

  Oprócz mikrokodów są jeszcze makrokody (techniczne szczegóły wskazujące na proroctwa).

  W Apokalipsie jest ostrzeżenie. Nie wolno nam zmieniać treści Pisma, ani nadinterpretować. Jest tak, jak jest i tyle. Proste. A jednak znany nam dobrze Kościół rzymski pozmieniał treść, wydając własną wersję Biblii.

  Przyjemność po mojej stronie.

  • Tamten link co Ci podałam, jest do tekstu, tu masz nagranie. I zdaje się, że będziesz wolał posłuchać oryginału.

  • Co do opcji „odpowiedź”, jeżeli w którymś komentarzu nagle Ci ona znika, oznacza to koniec tego wątku i masz dwa wyjścia. Możesz użyć opcji „odpowiedź” przy którymś z poprzednich komentarzy.

   Jedynie co to im więcej odpowiedzi w wątku, tym robią się one węższe, co w pewnym momencie czyni odpowiedź nieczytelną (przynajmniej tak jest tutaj na WordPressie, nie wiem jak na Blogspocie).

   Drugim, lepszym wyjściem jest po prostu zrobić to co zrobiłaś i zacząć nowy wątek 😉

   Co do Dana Browna tu się troszku nie zrozumieliśmy. Wiem, że polecałaś Misslera 🙂 Dodałem go już sobie na listę na YT, żeby mi nie zaginął jak napiszę nową notkę, i obejrzę go w wolnej chwili 🙂 Chociaż czytać też bardzo lubię 🙂

   Z kolei o Brownie wspomniałaś, więc się po prostu do tego odniosłem.

   Te kody są niesamowite 🙂 Oczywiście, o wspomnianym przez Ciebie planie odkupienia wiem od dawna. To akurat jest szczególnie widoczne, gdy się zestawi ze sobą pewne fragmenty z obydwu Testamentów.

   Wiem tez, że w całym Piśmie Świętym pełno jest liczb, zaś każda z tych liczb stanowi jakiś symbol. Natomiast ta struktura siódemkowa jest dla mnie zupełną nowością 🙂

   • Nie przepadam za wordpressem i często jak mam u kogoś komentować, to mnie krew zalewa. Moje komentarze nie pojawiają się za pierwszym razem, albo nawet wcale. U Ciebie jeszcze jakoś zaskakuje, na razie nie mam problemów, jedynie co jakiś czas muszę zaczynać od nowego wątku.

    Miałam też kiedyś taką dziwną sytuację, że u kogoś innego na wordpressie, mój nick zmieniał się na jakiś losowy i nie wiem o co w tym chodzi.

    Nie, na blogspocie dialogi się nie zwężają.
    Zauważyłam, że tekst się rozszerza jak kliknę w odpowiedź.

    Missler wydał bardzo fajna książkę „poznaj biblię w 24 godziny”. Godna polecenia. To z niej wypisałam parę kwestii, bo nie wszystko niestety pamiętam. Bez notatek i książek to ja ginę. ;P

    • Cieszę się, że u mnie nie masz aż takich problemów z komentowaniem 🙂 Lubię jak mnie odwiedzasz i nie chciałbym, aby jakieś problemy techniczne z komentarzami były przeszkodą.

     Z tym rozszerzaniem się po kliknięciu w odpowiedź to taka właściwość tutejszych komentarzy.

     Co do tej sytuacji, którą opisałaś, jeśli kiedyś już rejestrowałaś się na WordPress, możliwe że platforma zapamiętała tamten Twój nick i stąd zmiana 🙂

     Mnie książki i notatki również często się przydają 😉

 12. Klik dobry w Nowym Roku.
  Życzę szczęśliwego, pomyślnego i zdrowego nowego – 2020 – roku.

 13. Okrutny Kneź

  Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim bywalcom i Autorowi! 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: