Katedra Notre Dame. Część 9.

an Aoine, an 11ú lá de Dheireadh Fómhair 2019

Dla porządku: poprzednia część

Kontynuujemy temat samego pożaru. Już w trakcie pożaru zaczęły do Francji napływać z całego świata wyrazy szoku, smutku, sympatii, a także nadziei na to, że będzie można uratować chociaż część średniowiecznej chwały płonącego budynku. 

Reakcja świata.

Wśród Polaków piszących o tym byli premier Morawiecki, prezydent Duda oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Do Pałacu Elizejskiego napisali prezydenci USA i Irlandii, kanclerz Niemiec oraz papież Franciszek.

Swoim zwyczajem, prezydent Trump nie mógł powstrzymać się od kilku komentarzy ukazujących jego brak taktu i ignorancję. Zasugerował, między innymi, użycie helikopterów, aby ugasić pożar od góry. 

Biorąc pod uwagę, jak bardzo wielogodzinny żar osłabił mury Katedry, operacja taka jak ta mogłaby spowodować całkowite zawalenie się budynku od samego ciężaru zrzuconej wody. 

Wracając do tematu, wyrazy współczucia przesłały Francuzom koronowane głowy z całego świata – od króla Filipa VI i królowej Letycji z Hiszpanii; księcia Alberta II z Monako; od rumuńskiej księżniczki Małgorzaty: Strażniczki Królewskiej Korony; królów Szwecji, Bahrajnu czy Maroka

Jedną z pierwszych takich wiadomości była ta od Królowej Elżbiety II, księcia Filipa i księcia Karola. Książę Walii nazwał Notre Dame de Paris “jednym z największych osiągnięć architektonicznych Zachodu”, jak również “skarbem całej ludzkości”.

Zarówno Mohammed VI (wspomniany już król Maroka), jak i najbogatsza francuska rodzina (której nazwisko mi niestety umknęło) zadeklarowali przekazanie znacznej, liczonej w milionach, sumy na odbudowę kościoła. 

Ponadto, zaraz po ugaszeniu ognia powołano do życia specjalny, międzynarodowy fundusz odnowy, dla osób chcących przekazać datki na ten cel. Obecnie, kilka miesięcy po tragedii, nie jest wiadome, jaką kwotę udało się już w ramach tego funduszu zebrać (o ile udało się jakąkolwiek). 

* * *

Możliwe, że Katedra stanowi symbol większy nawet (i dosłownie i w przenośni) od wieży Eiffela czy Luwru. Przed pożarem, jej bramy przekraczały codziennie setki tysięcy osób z całego świata. To symbol nie tylko dla katolików i chrześcijan ogólnie, lecz dla ludzi wszystkich wyznań. 

Fundatorzy Notre Dame: król Ludwik VII oraz biskup Maurice de Sully, pragnęli dzięki swemu dziełu rozszerzyć francuskie wpływy na całą Europę. Udało im się to lepiej, niż mogliby się spodziewać… 

Podziękowania i dedykacja 🙂

Tak oto dotarliśmy do końca tego spontanicznego i wielokrotnie zaskakującego cyklu o Katedrze Notre Dame w Paryżu.

Przepraszam, jeśli cykl ten nazbyt Wam się dłużył. Jak zwykle w takich przypadkach – miało być krótko, a wyszło jak wyszło. Podczas pisania, Życie raz po raz zaskakiwało mnie czymś nowym w temacie. 

Po pierwsze i najważniejsze – pragnę zadedykować cały ten cykl (wraz z jego licznymi błędami, wszelkimi moimi potknięciami oraz wątpliwościami w trakcie pisania, jak też całym bałaganem w źródłach, z którego się to wszystko wyłoniło) moim trzem cudownym przyjaciółkom, bez których wsparcia cały cykl na pewno byłby o wiele uboższy. 

Te trzy kobiety były od początku największymi fankami cyklu Notre Dame, niecierpliwie czekały na kolejne części i nieustannie dopingowały mnie w pisaniu.

Materiały, jakie otrzymałem od Natalki ze Szkocji, oraz amerykańskiej historyczki Susan Abernethy, przyczyniły się do znacznej rozbudowy i wzbogacenia tych notek o różne szczegóły, o których w przeciwnym wypadku nie miałbym pojęcia. Pierwotnie, całość miała liczyć jedynie dwie, góra trzy części. 

Z kolei kibic numer 3: Stara Panna Z Kotem, sprawiła mi drobną niespodziankę, która mnie ogromnie zaskoczyła i wzruszyła. Przysłała mi mianowicie “Dzwonnika z Notre Dame” na DVD 😀 Jest to chyba jedyna kultowa animacja Disneya, której dotąd jeszcze nie obejrzałem. 

SPZK uznała coś takiego za niedopuszczalne i postanowiła czym prędzej temu zaradzić 😀 Miała rację – to piękna, zabawna i wzruszająca opowieść, jak to u Disneya. A Gargulce: Wiktor, Hugo i Laverne, rzeczywiście mi pomogły 😉

Oprócz filmu, otrzymałem jeszcze od Starej Panny cudny liścik wraz ze zdjęciem Jej i Tego Kota ❤ Przy okazji dopuszczono mnie do jednej z największych tajemnic Wszechświata – prawdziwego imienia Tego Kota. Jako że to tajemnica państwowa, nie mogę Wam go zdradzić 😉 

Poza materiałami od Susan i Natalki, pisząc ten cykl korzystałem również z Wikipedii (zwłaszcza, jeśli o zdjęcia chodzi), TVN24, Onetu oraz Royal Central.

Jak wspomniałem wyżej, temat historii Katedry wyczerpaliśmy chyba do cna. Póki co nic nowego się już tu nie pojawi, ale samej kategorii nie zamykam. Jeżeli tylko będą jakieś nowe informacje odnośnie odbudowy/odnowy kościoła, na pewno napiszę o tym tutaj. 

Mam nadzieję, że dzięki temu cyklowi czegoś się o Notre Dame de Paris nauczyliście (bo ja na pewno!), a kolejne części przyjemnie się czytało.

Posted on 11 października 2019, in Katedra Notre Dame. Bookmark the permalink. 22 Komentarze.

 1. Bardzo ciekawy cykl. 🙂 Może kiedyś wrócisz do niego jak zaczną się prace nad odbudową katedry? 😉

 2. Zawsze przyjemnie się czyta 🙂

 3. Najwierniejsza fanka Natalka🤣🙈😘

  Dziękuję za Pamięć ❤

 4. Szkoda że już koniec. To był niesamowity cykl. Składam gratulacje także tym wspierającym Cię Koleżankom Celcie!!! Pozdrawiam serdecznie

 5. I tak Trump nie „pobije” naszej blogowej „koleżanki”, która na swoim blogu zasugerowała, że to PiS podpalił katedrę, żeby móc wygłaszać różne dziwne teorie. Czasami zastanawiam się, czy niektórzy ludzie myślą mózgiem, czy inną częścią ciała. Pozdrawiam

 6. Strasznie szkoda, że to koniec cyklu, bardzo go lubiłam!❤️
  No i cóż, nie będę tutaj fałszywie skromna, ja rozumiem materiały i dobre chęci pozostałych dwóch dziewczyn, ale nie oszukujmy się, to Quasimodo i Gargulce stanowią prawdziwie merytoryczny i wartościowy wkład do tego cyklu!😜😁
  A poważnie, to, jak już Ci mówiłam, bardzo się cieszę, że niespodzianka się udała🙂❤️

  • Ja Ci powiem więcej: Quasimodo i Gargulce są DUCHEM tego cyklu i jego nieodłączną wartością dodaną 😉

   Dziękuję za taką wytrwałość, cierpliwość w oczekiwaniu na kolejne części i doping 😉 A niespodzianka owszem, udała się nadzwyczaj ❤

 7. Znakomita robota, Celcie.
  Dziękuję Ci bardzo za Twoje zaangażowanie i wszystkie ciekawe informacje.⛪👏

 8. Świetny ten cykl. Mam nadzieję, że będzie jego druga część, gdzie opowiesz o pracach nad rekonstrukcją Katedry…:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

  • Tak jak już odpowiedziałem wyżej, istnieje taka możliwość 😉 Dlatego pozostawiam tę kategorię otwartą. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądał cały proces odbudowy i czy będzie o czym pisać 😉

 9. Haha to dobrze że zobaczyłeś „Dzwonnika”, bo to jedna z piękniejszych bajek Disneya 🙂 Pamiętam te ciary, gdy byłam na tym w kinie jako dziewczynka! I modlitwę Esmeraldy ❤
  Ja bym tu jeszcze wrzuciła jedną rzecz:

  • Przepraszam Cię Kochana za taką zwłokę w odpowiedzi, ale mam ostatnio trochę na głowie ❤

   Tę piękną piosenkę znałem już dużo wcześniej przed "Dzwonnikiem" 😉 Modlitwę Esmeraldy z kolei do dzisiaj mam w swoich mp3 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: