Drugi listopada (2).

an Mháirt, an 6ú lá de mhí na Samhna 2018

Dla porządku: część pierwsza.

Jest to chyba pierwszy raz w wieloletniej już tradycji moich notek wspomnieniowych, kiedy ilość zmarłych znanych mi w ten lub inny sposób jest tak duża, że musiałem wspomnienia podzielić na dwie części. Obawiam się, że odtąd to może być konieczność, ale zobaczymy. Kontynuujmy zatem…

* * *

Naprawdę nie mogę tutaj nie przypomnieć kontrowersyjnej sprawy Alfiego Evansa – małego dzielnego Brytyjczyka, którego zdrowie przez jakiś czas było na ustach wszystkich. Urodził się 9 maja 2016, zmarł prawie 2 lata później.
Alfie przebywał w szpitalu w Liverpoolu od grudnia 2016 r. W ocenie brytyjskich lekarzy jego choroba doprowadziła do nieodwracalnych i „katastrofalnych” zmian w mózgu, wykluczających nie tylko powrót do zdrowia, ale jakiekolwiek znaczące przedłużenie życia.

4 lutego z wielkim smutkiem pożegnaliśmy Wojciecha Pokorę. Należał on do czołówki polskich aktorów i kabareciarzy.
Osobiście na zawsze zapamiętam Pana Wojciecha jako furiata Franza von Nogaya z „CK Dezerterzy” oraz pantoflarza Edwarda: teścia Karola Krawczyka z serialu „Miodowe Lata”.

Oprócz tego, zapadł widzom w pamięć jako Marysia, pomoc domową w komedii Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana”, czy jako Kowalski w „Brunecie wieczorową porą”. W kultowym serialu „Alternatywy 4” był docentem Zenobiuszem Furmanem, zaś w „Karierze Nikodema Dyzmy – ekscentrycznym Żorżem Ponimirskim.
Przez lata związany z Kabaretem Olgi Lipińskiej i warszawskim Teatrem Dramatycznym. Zmarł w wieku 83 lat.

Zmarła 20 lutego, 61-letnia aktorka serialowa i teatralna Agnieszka Kotulanka na zawsze pozostanie w zbiorowej pamięci Krystyną Lubicz z „Klanu”. W późniejszych latach Kotulanka zmagała się z uzależnieniem od alkoholu i zaniedbywała pracę, przez co jej postać musiała zostać usunięta z telenoweli. Chociaż podejmowała próby odwyku, alkohol ją wykończył.

5 listopada ubiegłego roku zmarł polski pisarz, publicysta i scenarzysta: Roman Bratny (właściwie Roman Mularczyk). Brał udział w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji Warszawy trafił do oflagu. Po wyzwoleniu zaangażował się po stronie nowej, komunistycznej władzy. Nieprzejednany krytyk opozycji oraz Solidarności. Elektryczne Gitary poświęciły Bratnemu wers w jednej ze swoich piosenek: „Twardy bądź jak Roman Bratny”. Miał 96 lat.

Marek Frąckowiak był aktorem teatralnym, serialowym i dubbingowym. To jedna z tych postaci, u której zawsze kojarzyłem głos, lecz za Chiny nie mogłem spamiętać, do kogo ten głos należy. Sympatię widzów zdobył m.in. dzięki rolom w „Psach”, „Pierwszej miłości” oraz „Czasie honoru”. W latach 70. zagrał u Barei w „Niespotykanie spokojnym człowieku”. Wystąpił także w uwielbianych przez Polaków serialach: „07 zgłoś się” i „Alternatywy 4”.
Od 2013 r. aktor zmagał się z nowotworem. Do końca pozostał aktywny zawodowo. W 2017 pojawił się w serialu „Pod wspólnym niebem”, a w 2018 r. odbyła się premiera ostatniego filmu z jego udziałem – „Kamerdyner”. Zmarł w wieku 67 lat.

Koleżanką po fachu Pana Marka była Alina Janowska – znana mi przede wszystkim z roli Eleonory Gabriel w serialu „Złotopolscy”. Wiem, że grała tez między innymi w serialu „Wojna domowa”. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Była łączniczką batalionu „Kiliński” pod pseudonimem „Alina”. Zmarła 13 listopada zeszłego roku, w wieku 94 lat.

Dokładnie tydzień po Pani Alinie odszedł Janusz Wójcik, którego ja pamiętam jako trenera piłkarskiej Reprezentacji Polski. Wcześniej jako zawodnik występował w kilku stołecznych klubach, jak też w Kanadzie i Pakistanie.
Angażował się w działalność polityczną. Przez kilka lat był związany z SLD, później wystartował w wyborach parlamentarnych z ramienia Samoobrony. Zagrał również epizodyczną rólkę w filmie „Chłopaki nie płaczą” i (chyba) w filmie „Piłkarski poker”. Pan Janusz miał 64 lata.

Milos Forman był czeskim reżyserem filmowym, znanym z takich dzieł jak „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Hair”, czy „Amadeusz”. Jeden z twórców nurtu „czechosłowackiej Nowej Fali”. W swoich pracach koncentrowali się często na absurdach codzienności, mrocznej stronie ludzkiej istoty. Rozgłos przyniosła mu „Miłość blondynki” z 1965 r. uhonorowana podczas festiwali w Locarno i Wenecji.
Po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i stłumieniu praskiej wiosny, reżyser zamieszkał w USA, gdzie nakręcił swoje najsłynniejsze filmy. Dwukrotny laureat Oscara. Zmarł w wieku 86 lat.

17 kwietnia w 92 lat odeszła Barbara Bush: żona 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H. W. Busha i matka 43. prezydenta USA George’a W. Busha Juniora. Podczas prezydentury jej męża, w latach 1989-1993, cieszyła się dużą sympatią wśród swych rodaków.
Podobnie jak większość jej poprzedniczek angażowała się w działalność charytatywną. Utworzyła fundację, która zajmuje się walką z wtórnym analfabetyzmem. Działała także w organizacjach walczących z białaczką. Była pierwszą kobietą, która widziała zaprzysiężenie na prezydenta Stanów Zjednoczonych zarówno swojego męża, jak i syna. Odeszła w wieku 92 lat.

29 czerwca pożegnaliśmy Irenę Szewińską – najwybitniejszą lekkoatletkę w dziejach polskiego sportu. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Rekordzistka Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. Uznana najlepszą sportsmenką świata w 1974 r.
Po zakończeniu kariery działaczka polskiego i międzynarodowego ruchu sportowego, członek MKOl. W latach 1997-2009 Szewińska sprawowała funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 2016 r. otrzymała najwyższe polskie odznaczenie: Order Orła Białego. Była pierwszą przedstawicielką sportu, której przyznano takie wyróżnienie.

Poza osobami wymienionymi w tych dwóch częściach, równie ciepło będę wspominać również te nazwiska: Burt Reynolds, Avicii, Ferdinando Impossimato, Charles Aznavour, Tomasz Stańko, generał Ścibor-Rylski, Montserrat Caballé, Bogdan Sawicki.

* * *

Dwie notki, a i tak nie wszyscy się zmieścili w całości… Śmierć naprawdę ostro sobie folguje w 2018. Nie, nie był to dobry rok… [^] [^].

Reklamy

Posted on 6 listopada 2018, in SMAOINTE. Bookmark the permalink. 29 Komentarzy.

 1. Niestety, ale śmierć zbiera straszne żniwa. Tyle szczęścia, jeśli poczeka i da komuś przeżyć swoje życie.

 2. Vulpian de Noulancourt

  Jak mawiała moja ś.p. babcia „w tej sprawie nie ma mądrych”.
  Pozdrawiam

 3. Ech…pozostaje mi tylko westchnąć… przed rzeczami ostatecznymi niestety nikomu nie udało się uciec…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

 4. Nie był… nie jest to dobry rok.
  Spośród wymienionych przez Ciebie w tej notce kochałam miłością absolutną, za wszystko, Wojciecha Pokorę. I Formana za „Amadeusza”…

  • Co roku odchodzą nam takie znakomitości, że zastanawiam się, kiedy w końcu dojdziemy do punktu, w którym ani w Polsce nigdzie indziej już nikogo wybitnego nie będzie…

 5. W moim odczuciu był dobry, nawet bardzo dobry… W ogóle nie umiem powiedzieć o jakimś roku, że był zły, nawet o tych latach, kiedy odchodziło dużo bliskich mi osób. Zawsze jednocześnie działo się wtedy dużo dobrego.
  No i tak to jest, odchodzą jedni, żeby zrobić miejsce innym 🙂 Myślę że nie będzie takiego roku, w którym nie będziesz miał o kim pisać w podobnych notkach 🙂
  A Tobie i Twoim bliskim życzę już teraz spokojnego kolejnego roku, takiego na który warto było czekać :*

  • W tym roku były i dobre elementy jak chociażby wystawa z dinozaurami czy wyjazdy do rodziny 🙂 I jestem za nie naprawdę wdzięczny…

   Tylko te 2 śmierci tak bliskich osób, obie tak nagłe i w tak krótkim odstępie czasu… Brak jakichkolwiek wakacji w tym roku. To wszystko zwyczajnie nas przytłoczyło 😦 😦

   Dziękuję, Kochany Hobbicie 🙂

 6. Oj, ubywa sławnych ludzi ubywa. Ale przecież na ich miejsce przychodzą inni.
  Pozdrawiam serdecznie

 7. Jeżeli pozwolisz, to powiem słowo o człowieku, który stworzył zespół bardzo ważny dla mojego pokolenia, ludzi, których młodość przypadła na koniec lat 60. ubiegłego wieku. Jak wiesz, były to czasy gniewu młodzieży: w USA, Francji, Niemczech, w Polsce, dominacji grup muzycznych grających psychodelicznego rocka, acid rocka i hippisowskiego folk rocka. Wszystkie one były związane z ruchami hippisowskimi, anarchistycznymi, lewicowymi i antywojennymi. Do historii muzyki przeszedł koncert w Woodstock (15-do 18 sierpnia 1969 r. na farmie Maxa Yasgura w Bethel w stanie Nowy Jork), a zespoły na nim śpiewające otrzymały nobilitację na wiele lat.
  Jednym z takich zespołów znanych w tych latach na całym świecie był Jefferson Airplane, a założył go Marty Balin, który zmarł 27 września 2018 r. Oto ich występ na Woodstock.

  • Dziękuję bardzo za tę małą podróż do przeszłości 🙂 O JA oraz Woodstocku wiem od wielu lat. Tylko zawsze się zastanawiam, czy ten sam zespół co Jefferson Starship (później nazwę skrócili do samego Starship).

 8. Mam nadzieję, że następny rok będzie łaskawszy, więc głowa do góry. Nie ma co przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu.
  Serdecznie pozdrawiam

 9. Drogi Celcie, Torlin prawdę Ci powie. Pisałem kiedyś (w 2008 roku) w swoim blogu o Grace Slick, zapomnianej wokalistce, tam jest sporo wyjaśnione.
  Chciałbym Ci także zasugerować przeczytanie komentarzy, bo tam jest dyskusja na temat języka angielskiego, z takimi szczegółami, że możesz (masz do tego prawo) tego nie znać. Ówcześnie bywali w moim blogu tłumacze z języka angielskiego jak Komersky, lub wręcz ludzie żyjący na tamtej półkuli. Miłej lektury (i posłuchaj piosenki, zobaczysz, co Torlinowe Tygrysy lubią najbardziej).

  • Torlinie, jesteś nieoceniony 🙂 Jestem troszkę zarobiony, więc notkę przejrzałem wczoraj, ale komentarze już przy okazji przejrzę. O gitarzyście faktycznie do tej pory nie wiedziałem 🙂 U Komersky’ego nawet sam byłem raz czy dwa.

 10. Cudowny jesteś, że tak o wszystkich pamiętasz i obdarzasz uwagą i szacunkiem innych ludzi.
  I małym Alfim pamiętałeś. Jak Cię nie cenić? Nie sposób!

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: