Wspólnota Brytyjska i urodziny Królowej…

an Luan, 16ú lá d’Aibreán 2018

W skład (Brytyjskiej) Wspólnoty Narodów wchodzą dzisiaj 53 kraje na całym świecie. Do najbardziej znanych jej członków należą Kanada i Australia. Wpływy brytyjskie obecne są na niemal wszystkich kontynentach.

Wspólnocie przewodniczy królowa Elżbieta II. Jest to funkcja głównie symboliczna (bez realnej ingerencji w rządy poszczególnych państw członkowskich), którą piastuje ona od czasu koronacji w 1953. Tytuł Głowy Wspólnoty powstał zaś cztery lata wcześniej; po raz pierwszy przyjął go ojciec Elżbiety: Jerzy VI.

Często zapomina się o tym, że owy tytuł nie jest dziedziczny – fakt, że zasiadasz na tronie, niekoniecznie oznacza, że automatycznie zostajesz Głową Wspólnoty.

Królowa ma już swoje lata i niestety, kiedyś Jej zabraknie. W związku z tym, pewna grupa osób (między innymi byli ministrowie oraz wysocy urzędnicy cywilni) zaczęła się zastanawiać nad przyszłością organizacji bez Elżbiety u steru.

Oczywistym Jej następcą wydaje się tu być książę Karol, który podczas minionych szczytów organizacji reprezentował swoją matkę z godnością i zaangażowaniem. Podkreśliła to nawet sama Elżbieta, chwaląc najstarszego syna za działania podejmowanie przez niego na rzecz Wspólnoty.

Póki co, nie jest to sprawa priorytetowa i nie figuruje ona w oficjalnym porządku obrad rozpoczynającego się dziś w Londynie zgromadzenia państw Wspólnoty. Niemniej jednak krążą plotki o trwających za kulisami “tajnych” rozmowach, dotyczących metod rządzenia Wspólnotą Narodów jako całością, a także wyboru kolejnego przywódcy w przyszłości.

Nie istnieją w tej chwili żadne formalne zasady, precyzujące tę kwestię. Taki wybór najpewniej zostanie dokonany metodą demokratyczną – indywidualnie, głosami wszystkich krajów wspólnotowych.

* * *

Na tegorocznym szczycie pojawić się mają przywódcy wszystkich 53 państw członkowskich, aby razem debatować nad wyzwaniami współczesnego świata. Nim zebrani udadzą się na zamek Windsor, zjedzą najpierw uroczystą kolację w Pałacu Buckingham, w towarzystwie Królowej oraz innych członków rodziny królewskiej.

Eksperci po cichu mówią, iż tegoroczne zgromadzenie (trwające od 16 do 20 kwietnia) może być już ostatnim w życiu Elżbiety. Pierwszy szczyt Wspólnoty Brytyjskiej, jakiemu przewodniczyła, odbył się w 1973 roku w kanadyjskiej Ottawie.

Takie szczyty mają miejsce co 2 lata. 

* * *

Pierwsze trzy dni obecnego szczytu wypełnione będą różnorodnymi panelami dyskusyjnymi i konferencjami, dotyczącymi czterech tematów: “Biznes”, “Rola kobiet we współczesnym świecie”, “Społeczeństwo” i “Młodzież”. W rozmowach weźmie udział ponad 3000 osób z całej Wspólnoty Brytyjskiej – przedstawicieli świata biznesu, polityki i służby cywilnej. Poszczególni członkowie Rodziny Królewskiej wezmą udział w tych spotkaniach, których tematyka jest im szczególnie bliska.

We czwartek 19 kwietnia, w Sali Balowej Pałacu Buckingham, Królowa wraz z rodziną formalnie powitają przybyłych szefów rządów i państw członkowskich Wspólnoty. Później odbędzie się tradycyjny poczęstunek dla nowowybranych szefów rządów. Dzień zakończy kolacja, którą znamienici goście spożyją w towarzystwie Elżbiety i jej rodziny.

Zwieńczenie tych wszystkich rozmów na wysokim szczeblu nastąpi w piątek 20 kwietnia. Wtedy to w sali koncertowej Royal Albert Hall odbędzie się wielki koncert galowy, transmitowany na żywo przez BBC.

Owe przedstawienie (którego szczegóły wciąż są jeszcze dopracowywane) pomyślane jest jako swoisty hołd zarówno dla idei Wspólnoty Brytyjskiej, jak i dla samej Królowej Elżbiety, która dzień później (21 kwietnia) obchodzi swoje faktyczne urodziny (państwowe urodziny Monarchy wypadają w czerwcu).

Wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że jest to jedyny jak dotąd raz, kiedy Jej Wysokość rzeczywiście jakoś bardziej swoje prywatne urodziny celebruje. Do tej pory zawsze była to raczej skromna okazja, obchodzona jedynie w rodzinnym gronie.

* * *

Informacjom o tym królewskim koncercie towarzyszą wieści na temat nowej roli „Ambasadora Młodzieży”, jaką ma w strukturach Wspólnoty przyjąć książę Harry. Chodzi o to, by przyciągnąć do organizacji “świeżą krew”. We Wspólnocie zrzeszonych jest prawie 2,5 miliarda ludzi, z czego aż 60% stanowi młodzież. 

Młodszy brat Williama ma wygłosić przemówienie podczas wspólnotowego Forum Młodych, w ramach którego 500 młodych ludzi ze wszystkich krajów członkowskich dyskutować będzie o trudnościach i wyzwaniach, z jakimi muszą się teraz mierzyć ich rówieśnicy na całym świecie.

Ciekawostka na koniec wpisu: zebrani w Londynie liderzy myślą nad nominowaniem Królowej Elżbiety do Pokojowej Nagrody Nobla, w uznaniu jej wieloletniego zaangażowania w działalność Wspólnoty oraz niestrudzonych wysiłków na rzecz światowego pokoju.

Reklamy

Posted on 16 kwietnia 2018, in BREATAINE MOIRE. Bookmark the permalink. 40 Komentarzy.

 1. A tam, urodziny królowej Elżbiety to u nas były, wczoraj 😀 Zapraszam do poczytania 😉
  Ale sędziwej Elce z Anglii również życzę wszystkiego dobrego. I trochę to dziwne, że jest coś takiego, jak urodziny monarchy, w zupełnie innym dniu, niż te faktyczne urodziny O.o

 2. Czy nie tak dawno nie było notki o urodzinach królowej? Jej, ale czas zasuwa. Nie sto, a dwieście lat i siły na ten burdel, co się w Anglii porobił!

 3. Tak sobie myślę, że gdyby kiedyś zaistniał problem braku odpowiedniej kandydatki na królową, to ja się chętnie podejmę.

 4. Nie znam dokładnie zasług królowej by oceniać zasadność kandydatury do Nagrody Nobla, ale opisałeś wszystko bardzo klarownie.

  • Z tego, co wiem, podczas wojny w Iraku, Brytyjczycy chcieli użyć przeciw ludziom bomby atomowej. Jako że Królowa może wetować pomysły własnego rządu, ukróciła ich zapędy… To na razie jeden przykład, jaki mam w głowie.

   Dziękuję bardzo, Joteczko 🙂

 5. Widzisz, mam nadzieję, że z tego gadania wyniknie coś więcej niż wspólne ustalenia nie mające pokrycia w rzeczywistości… Ciekawe informacje – bardzo fajnie się czytało:)
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

 6. Nie jestem fanką monarchii, a pchanie synów Karola na kolejne stołki uważam za niepotrzebne. Niech sobie chłopaki życie układają tak, jak im pasuje, a nie jak wypada.

 7. Podziwiam Elżbietę. Ja w jej wieku już bym chyba tylko dostojnie szła na ławeczkę w parku przez pół dnia, a ona tyle tych uroczystości zalicza i zawsze elegancka, zadbana, aktywna. Tylko podziwiać 😉

 8. Elzbieta to prawdziwa profesjonalistka 🙂 Ma oczywiscie swoje wady, jak kazdy lecz mimo tego trudno jej nie podziwiac 🙂 Slyszalam ze podoba jej sie serial ktory o niej nakrecili, tylko uwaza niektore sceny za przedramatyzowane…. Ciekawa jestem czy to Karol czy William odziedziczo korone. Czasami mam wrazenie ze Karol to by chyba wolal zostac na bocznicy zajmowac sie swoim ogrodem, ale kto wie! Pozdrawiam seredecznie :))

  • Masz rację 🙂 O serialu słyszałem, lecz dotąd nie widziałem… Znając przywiązanie Królowej do protokołu, wszystko odbędzie się „jak Pan Bóg przykazał” – po jej śmierci Karol zostanie królem. Z jednej strony słyszałem, że już nie może się doczekać i ma dosyć roli osoby nr 2…a z drugiej, że jest mu wszystko jedno, po tak długim czasie oczekiwania…

   Ściskam mocno!

   • Serial jest fajny! Widzialm serie 1 i 2 i musze przyznac ze jest bardzo dobrze zrobiony. Ciekawie, elegancko i z dbaloscia o szczegoly 🙂 Polecam! A kazdy z nasz, tak mysle, ma w sobie pewna dwoistosc natury ludzkiej, Karol z jednej strony, ma swoje lata i cale to zmieszanie mu w sumie nie po drodze a z drugiej… no ktoz by nie chcial zostac krolem 😉 Usciski 🙂

 9. Vulpian de Noulancourt

  1. W demokracji, wiadomo – banda złodziei pełnych hipokryzji utrzymuje, że nawet śni o dobru państwa, a chodzi, niewątpliwie, jedynie o ich bogactwo, żądzę władzy i seksu. W monarchii – wszystko zależy od cech samego władcy, a tu może być różnie. I tak źle i tak niedobrze.
  2. W zasadzie skłaniałbym się jednak do układu demokratycznego, ale z drobnymi poprawkami do tego, co mamy dzisiaj w Europie. Po pierwsze: trzeba wprowadzić ostracyzm, bo to źrenica demokracji (wygnanie osoby, która wszystkim wydaje się być szkodnikiem). Po drugie: trzeba wprowadzić głosowanie absolutoryjne, żeby polityk czuł nad sobą bat oceny na koniec kadencji (w tej chwili niektórzy najwyraźniej sądzą, że wybór oznacza zgodę na wszelkie ich działania).
  Pozdrawiam

  • 1. Monarchie obecnie funkcjonujące na świecie są tak skonstruowane, że osoby zasiadające na tronie nie mają praktycznie żadnej władzy i pełnią głównie role reprezentacyjne. Wydaje mi się, że społeczeństwo z monarchią na czele jest jednak bardziej świadome własnej roli jako czynnika ograniczającego absolutystyczne zapędy swojego władcy. Społeczeństwa republikańskie takie jak nasze, mają z kolei z tym duży problem.

   2. Z tym ostracyzmem to kapitalny pomysł! Obawiam się tylko, że mogłoby to zostać niewłaściwie użyte, jak każda władza… A w niektórych przypadkach, trzeba by ostracyzmem objąć całe parlamenty…i co wtedy? 😀

   Pozdrawiam Cię gorąco i zapraszam na kolejną notkę – dzisiaj lub jutro 🙂

 10. No trochu dziwnie będzie jak królowej Elżuni zabraknie w Królestwie

  • Oj tak. Przez jakiś czas na pewno 🙂 Większość ludzi na świecie (w tym 80% mieszkańców Zjednoczonego Królestwa) nie zna ani nie pamięta nawet, innego monarchy na tronie…

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: