Celtowie spod Tarnowa.

an Déardaoin, an 2ú lá d’Fheabhra 2017

Pierwszego października 2014 roku, portal Archeowieści opublikował artykuł (na który trafiłem przypadkiem jakiś miesiąc później), który pragnę Wam dzisiaj polecić. Skopiowałem go poniżej, gdyż na Archeowieściach jest kodowany.

Najnowsze odkrycia pozwoliły ustalić, że w znanej od lat prehistorycznej osadzie w Pasiece Otfinowskiej niedaleko Tarnowa żyli Celtowie.

– Do tej pory uważaliśmy, że Celtowie najbliżej zamieszkiwali okolice Krakowa. To całkowicie zmienia naszą wiedzę na temat historii i archeologii regionu – powiedział „Gazecie Krakowskiej” Andrzej Szpunar: dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Niezwykle cennym znaleziskiem okazała się unikatowa celtycka zapinka do szat (fibulae). Należy ona bowiem do typu używanego pomiędzy 60 a 20 rokiem przed naszą erą, co daje bardzo precyzyjne datowanie okresu, w którym funkcjonowała osada.

Archeolodzy odkopali także pozostałości chaty z resztkami naczyń i przedmiotami używanymi podczas tkania. Natrafili też na słabo zachowane ludzkie szczątki.

Mieszkańcy położonej nad Dunajcem osady zajmowali się m.in. wytopem żelaza, czego dowodem jest odkrywany do lat żużel. To pierwsze tego typu znalezisko w rejonie doliny Dunajca.

Kolejne ślady pradawnego hutnictwa badacze znaleźli też podczas najnowszych wykopalisk. Jest wśród nich chociażby piec do wypalania wapna, które było potrzebne podczas działalności metalurgicznej. Badacze liczą, że w przyszłości uda się znaleźć pozostałości pieca hutniczego.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że dzieje osady zakończył wielki pożar. Jego przyczyny są na razie nieznane, ale nie można wykluczyć, że był on skutkiem prowadzonej działalności hutniczej.

Podczas wykopalisk prowadzonych w Pasiece Otfinowskiej ćwierć wieku temu, archeolodzy znaleźli rączkę lusterka z brązu pochodzącego z rzymskiej prowincji Noricum [którą ze względu na celtyckie związki, z czasem Wam przybliżę – Celt]. Odsłonili także ślady po chatach, paleniskach i piwniczkach.

* * *

Jednym słowem: Nasi tu byli! 😀

Reklamy

Posted on 2 lutego 2017, in CEILTEACH. Bookmark the permalink. 25 Komentarzy.

 1. Dreptak Zenon

  No i pomyśleć, że wielka kultura Celtów skończyła się na skutek braku straży pożarnej! 🙂
  Poza tym na pewno nie mieli na stodołach przybitych tabliczek „Ostrożnie z ogniem”, ani też bosaków, piasku i koców gaśniczych, nie mówiąc o gaśnicach! 😀 😀 😀

  • Tabliczek ostrzegawczych mieć nie mogli, bo zapisywanie czegokolwiek było dla nich świętokradztwem 😀
   I to nie cała kultura się skończyła, tylko pewna jej tutejsza część 😉 Resztę stopniowo wykończył Cezar…

   A piosenka akuratna i genialna 😀

   • Dreptak Zenon

    Cezar to ich podobno wykończył dlatego, że Celtowie chadzali w zbrojach, nawet bardzo solidnych, ale przed bitwą zdejmowali je, rozbierali do golasa i malowali się na niebiesko. Podobno nie wypadało wojownikowi inaczej do boju stawać? W ten sposób dokonywali swego rodzaju rozbrojenia przed bijatyka i efekty tego mamy – w zasadzie wyginęli! A kto nie wyginął, to z powodu braku straży pożarnej tracił dach nad głową! 😀 😀 😀

    • Częściowo masz rację. Jest rozpowszechniony pogląd, że WSZYSCY Celtowie stawali do bitwy nago. Prawda jest jednak taka, że tylko niektórzy rozbierali się przed bitwą całkowicie. Reszta albo stawała półnago, albo mieli mocne, skórzane zbroje.

     Ale z tym brakiem straży pożarnej to ciekawa teoria 😀 😀

 2. Kilka uwag:
  1. Z tego, co pamiętam, to Celtowie nie walczyli z Rzymianami, wręcz przeciwnie, byli głównymi dostarczycielami mieczy dla armii rzymskiej. Z tego, co pamiętam, to Rzymianie wręcz bronili Noricum przed Niemcami i włączenie było bezkrwawe. Więc dlaczego wykończył ich Cezar?
  2. Z punktu widzenia archeologicznego znalezienie jednej zapinki nic nie daje. Wyobraź sobie, że 500 lat później dziecko wykopuje taką zapinkę niedaleko swojej osady, przynosi ją do domu, a 2000 lat później archeolog z dumą stwierdza, że osada ma 2.500 lat, bo znaleziono zapinkę z tego okresu, a tymczasem osada ma 2.000 lat.
  3. Pierwsze piece hutnicze to były zagłębienia w glinie. Trudno takie znaleźć.

  • Co do dwóch pierwszych poruszonych tu kwestii…

   1. To nie było takie proste, jak mogłoby się wydawać. Część Celtów faktycznie ochoczo współpracowała z Rzymianami i przejmowała ich styl życia (zwłaszcza na południu Galii, w tzw. Galii Narboneskiej, bezpośrednio włączonej do Rzymu). Inni z kolei nie dali się podporządkować tak łatwo. U Wenetów na Półwyspie Bretońskim Cezar z wściekłości wyrżnął w pień Druidów i całą starszyznę plemienia. Nastawiał poszczególne plemiona przeciwko sobie, aby móc łatwiej opanować całe terytorium. Kiedy Wercyngetoryksowi udało się na krótko zjednoczyć większość plemion i podjęli walkę z Rzymianami, Cezar wziął ich głodem w Alezji (napiszę o tym notkę kiedyś). Wercyngetoryks poddał się i to był koniec jedynego bardziej zorganizowanego oporu wobec Rzymian. Celtyckie niedobitki kryły się potem jeszcze w co bardziej niedostępnych częściach Galii, aż w pierwszych latach naszej ery, dzieło Cezara dokończył Trajan. Rzymianie zawsze mieli z Celtami na pieńku.

   2. Jest w artykule podkreślone, że oni spodziewają się znaleźć jeszcze więcej i też nie do końca są pewni. Może się okazać, że w sprawie zapinki się mylą. Wiadomość była na tyle interesująca, że uznałem, iż warto przekazać ją dalej 🙂

 3. Świat się taki mały wydaje, skoro co chwilę odkrywamy, że obok nas niegdyś było tyle kultur 😉

 4. szczur z loch ness

  Przyznaję rację Torlinowi, że nie całkiem tak z owymi Celtami i Cezarem zapewne było ale mniejsza o to. O Celtach, jako o Celtach tak naprawdę niewiele wiadomo, bo nie posługiwali się pismem. W każdym razie płynie z tego nauka aby nie budować hut w pobliżu siedzib ludzkich. Ciekawe czy mieli wówczas smog tak jak obecnie mają mieszkańcy Grodu Kraka?
  Serdeczności z Krainy Loch Ness 🙂

  • Jeśli mówimy tylko o regionie opisanym w notce, zapewne mieli – ale założę się, że na dużo mniejszą skalę niż co niektóre miasta obecnie 🙂 Bo nie tylko Krak ma z tym kłopot, Warszawa też, z tego co słyszałem…

   Odwzajemniam serdecznie 🙂

   • Po pierwsze Warszawa będzie miała zawsze mniejsze kłopoty ze smogiem, bo jest na płaskim jak deska Mazowszu, a nie w niecce, jak Kraków czy Zakopane.
    Po drugie – wklejam zdjęcie z Rumunii z Hunedoary, gdzie znajduje się przecudowny zamek gotycki, jeden z trzech w Europie zachowanych w całości i tej wielkości, w pobliżu którego Kochani Bracia Rumuni zbudowali hutę żelaza (teraz na szczęście opuszczoną, ale jak ja byłem zamku w latach 70. ubiegłego wieku, to huta dawała po płucach jak nałogowy palacz).

 5. No i najważniejsze, że jest tekścik który sobie zażyczyłam!!!
  🙂 🙂 🙂
  A co tam miało być w drugiej kolejności?
  I kiedy?
  Bo znowu ferie szkolne mi nadciągają…

 6. Coś podobnego… To całkiem blisko mnie!

 7. Ciekawe jakie jeszcze tajemnice pozostawili po sobie Celtowie?

 8. niewinny czarodziej na wsi

  No Celcie !
  Od dzisiaj będąc w Tarnowie , a bywam 🙂 będę inaczej się tam czuł. Od dzisiaj będąc w Tarnowie będę sobie powtarzał – No celtyckie miejsce ! 🙂

 9. Głosowałam i jest, dzięki za te wszystkie ciekawostki 🙂

 10. Szkoda tego pożaru. A gdyby tak nie zginęli wszyscy, to co się z nimi stało? Może mam jakieś celtyckie korzenie…(pochodzę z tamtych okolic;)

  • Celtowie nigdy długo w jednym miejscu nie potrafili usiedzieć. Przypuszczam, że gdyby ktoś ten pożar przeżył, z czasem zwyczajnie przenieśliby się na inne tereny.

   Naprawdę? 🙂 No popatrz!

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: