Otagowane II.

an Luan, an 11ú lá d’Aibreán 2016

Jest to jakby kontynuacja tematu o tagach i moich przemyśleń pod tym względem.

Jak wspomniałem, tagi są bardziej szczegółowym sposobem opisywania postów.  Na Polance, tagi traktowane będą specyficznie. W niektórych postach będą one obejmować cały tekst, zaś w innych jedynie jego część. Proszę pamiętajcie o tym.

Otagowałem kategorię brytyjską oraz najważniejsze (moim zdaniem) cykle, jakie pojawiały się tu na przestrzeni lat i będą się pojawiać w przyszłości. Po Waszych komentarzach widzę, że pomysł wprowadzenia tagów przyjęliście dosyć pozytywnie, co mnie cieszy 🙂

liib określiła tag Wielka Brytania mianem „zbiorczy”. Chciałem się pierwotnie skupić na tym, aby owy tag grupował jedynie brytyjskie posty historyczne.

Po komentarzu liib, postanowiłem wszakże wrzucić tam wszystkie wzmianki o Królowej i Wielkiej Brytanii ogólnie, nie tylko historyczne. Podobnie z tagami angielskim, szkockim i walijskim.

Tagi w niektórych miejscach będą na siebie zachodzić, podobnie jak kategorie w tematach. Postaram się jednak, aby nie zdarzało się to zbyt często.

[aktualizacja: 19.04.16] Powstał tag dla cykli zamkniętych, opisałem go poniżej.

Odkryłem ponadto nową funkcję tagów, umożliwiającą ich chowanie na stronie. Ukryłem więc parę cykli zamkniętych, aby chmurka z tagami nadmiernie się nie rozrosła. Nie chcę bałaganu.

Schowane tagi i cykle do nich przypisane nadal istnieją, są tylko niewidoczne w chmurze. Możecie je zobaczyć za to w „tagach zamkniętych”.

* * *

Jak się okazało, tagi można podpisywać, ale te podpisy widzę tylko ja, w panelu admina. W przeciwieństwie do opisów w kategoriach, te w tagach nie pojawiają się na stronie.

Z tego względu postanowiłem napisać tę notkę.

Poniżej umieściłem opisy wszystkich tagów, jakie na chwilę obecną widzicie po lewej, wraz z charakterystyką tychże.

Niniejszy wpis albo przypnę na stronie głównej i będzie sobie wisieć nad kolejnymi postami, albo trafi on do ciekawych stron. Zobaczymy, która opcja lepiej się sprawdzi. W każdym razie, będzie on na bieżąco aktualizowany, więc proszę zaglądajcie tu czasem. Tak samo jak do tagów.

Przypominam: posty we wszystkich tagach ustawione są automatycznie od najnowszego do najstarszego. Przewijając myszką na sam dół, znajdziecie strzałkę, za pomocą której możecie przewijać wszystkie posty znajdujące się w danym tagu.

* * *

Lista tagów na 01.05.16:

ANGLIA, SZKOCJA, WALIA i KORNWALIAtagi otwarte, obejmujące kulturę i dzieje tych wyspiarskich krain od najdawniejszych czasów (wyłączając Celtów). W przypadku Anglii i Szkocji, oznacza to: do roku 1707 i unii realnej tych dwóch krain.

WIELKA BRYTANIAtag otwarty – wszystkie tematy brytyjskie od 1707 roku do współczesności.

DODATKI HISTORYCZNEtag otwarty. Najciekawsze moim zdaniem notki historyczne, zredagowane na podstawie różnych, pozanetowych, czyli papierowych źródeł. „Fakt Historia”, dodatek do Gazety Krakowskiej, książki tematyczne itp. 

ÉIRI AMACH NA CASCAtag otwarty. O irlandzkim Powstaniu Wielkanocnym roku 1916…

Z CELTYCKIEGO KALENDARZA…tag otwarty. Cykl oparty na przecudnym „wiecznym kalendarzu celtyckim”, z odniesieniami do Natury, do wiary chrześcijańskiej i mitologii celtyckiej. 

BREHON LAWtag otwarty. Tutaj znajdziecie wszystko w temacie unikatowego systemu prawnego (wczesno)średniowiecznej Irlandii.

PROWINCJE DAWNEJ IRLANDIItag otwarty.

TWÓRCZOŚĆ WŁASNAtag otwarty

POWRÓT DO KORZENItag teoretycznie otwarty, ale odłożony „chwilowo” na półkę. Mój cykl wspomnieniowy.

*

TAGI ZAMKNIĘTEtag zbiorczy, zainspirowany komentarzami liib oraz blogiem Wachmistrza. Zawiera ostatnie części wszystkich cykli zamkniętych (z odsyłaczami do części wcześniejszych)

BITWA POD CLONTARFtag zamknięty. Jedno z największych starć w irlandzkiej historii. Król Brian Boru prowadzi Irlandczyków do boju z wikińskimi najeźdźcami.

CZŁOWIEK ŚREDNIOWIECZAtag zamknięty. Tu opisane zostało życie w średniowiecznej Europie, na podstawie programu historyka Roberta Bartletta.

O CELTYCKIEJ (PO)MROCZNOŚCI tag zamknięty. Zaskakująco popularny cykl o tym, co Celtowie mieli za uszami…

LEGION IRLANDAISEtag zamknięty. O Irlandczykach w służbie cesarza Napoleona Bonaparte.

SHAN VAN VOGHTtag zamknięty. Irlandzka rebelia roku 1798…

PYTANIE ZA MILION DOLARÓWtag zamknięty. Próba odpowiedzi na pytanie zadane przez czytelniczkę: Jak pogodzić zainteresowanie pogaństwem z wiarą chrześcijańską?

Reklamy

Posted on 11 kwietnia 2016, in POLECANE/POLANKOWE. Bookmark the permalink. 20 Komentarzy.

 1. Ja bym nie tworzył jednego tagu „tagi zamknięte”, bo moim zdaniem zrobiłby się tam istny groch z kapustą. Czy te zamknięte można jakoś oznaczyć (innym kolorem)?
  Pozdrawiam

 2. Piter, nie przejmowałabym się tym, że interesuje Cię pogaństwo, ale wierzysz. Jezuici też są duchownymi, ale… naukowcami. Nie ma zakazu poznawania.

 3. Dreptak Zenon

  Hehe – a sprawdzałeś ile wywołań tagów masz, w stosunku do ogólnej ilości? Bo nie jestem pewien, czy ta zabawa warta jest zachodu? No, chyba że masz taka potrzebę, żeby nieco sobie uporządkować Polankę, a to co innego. 😀 😀 😀

  • Szczerze mówiąc, nie znam się na wywoływaniach słuchaj… Po prostu chciałem sobie nieco Polankę uporządkować, tak jak mówisz 🙂

   • Dreptak Zenon

    🙂

    • Ludzie i tak częściej wchodzą na kategorie 🙂 Ale spotkałem się ze stwierdzeniem, że tagi też dobre, bo niektórzy Czytelnicy zajrzą w ten sposób do wpisów, których w innym razie by nie przeczytali 🙂

   • Dreptak Zenon

    Powiem tak, sam pilnuję (w miarę możliwości) otagowania, bo czasami się przydaje. Na ogół, jak już ktoś napisze notkę, to ani mu w głowie wymyślanie tagów. Ale jak ktoś wstawi własne, to nie tykam – zakładam że są przemyślane i jedynie słuszne. Wszystko ma znaczenie i nawet przekorny tag, lub mój (nieprzemyślany) potrafi zmienić wydźwięk tekstu. Podobnie jest z ikonami(ilustracjami, winietkami) wpisów. Są takie notki, gdzie nie śmiem dotykać, żeby nie spieprzyć! 🙂

 4. A mnie z kolei „tagi zamknięte pomogły by się zorientować w sytuacji. Patrzę na to w ten sposób, tag zamknięty to znaczy, wiem czego oczekiwać i się nie zawodzę. 🙂

 5. Uczę się tu pracowitości i urozmaicenia.
  Pozdrawiam serdecznie.

 6. szczur z loch ness

  Ze wstydem przyznam, że nie wiem o co w tym wszystkim chodzi.
  😦

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: