O królowej i jej poddanej…

an Mháirt, an 8ú  de Mheán Fómhair 2015

Tekst zainspirowany wpisem ze strony RoyalCentral.

Dla obecnych lokatorów Pałacu Buckingham, bieżący rok stanowi jakby koniec pewnej epoki w ich prawie 200-letniej historii. Epoki dosyć znaczącej, bo związanej z Ich przodkinią, królową Wiktorią Hanowerską.

Opuściła ona ten padół łez 22 stycznia 1901 roku, zapisując swe imię złotymi zgłoskami w historii nie tylko Wysp, ale i całej Europy.

Jak już kiedyś wspomniałem, owa Dama miała nigdy nie zasiąść na tronie…ale koniec końców zdobyła rekordową popularność i rekordowo długo rządziła – całe 63 lata „z hakiem”.

Pod oboma względami, był to wyczyn dotąd niepobity. Właśnie. Zwróćcie proszę uwagę na dwa słowa w poprzednim zdaniu: BYŁ i DOTĄD.

Z precyzyjnych, współczesnych wyliczeń (w oparciu o źródła wiktoriańskie) wynika, że jutro (9 września bieżącego roku), w godzinach popołudniowych, „pałeczkę” najdłużej panującej monarchini oficjalnie przejmie praprawnuczka Wiktorii, Elżbieta II.

Z okazji tego doniosłego wydarzenia namalowano oficjalny portret; planowanych jest również kilka przedstawień muzycznych oraz nabożeństw w intencji Monarchini. Większa feta szykuje się wszakże na przyszły rok – na 90. urodziny JKM 🙂

* * *

Wiktoria powoli odchodzi w cień, ale bynajmniej nie w zapomnienie. Ani ona, ani jej ukochany mąż, książę Albert. Ta para jak z bajki odcisnęła swój ślad na wszystkim: od historii po krajobraz, a także pewne rzeczy i rewolucyjne (jak na tamte czasy) wynalazki, które niewielu kojarzy właśnie z nimi…

Wystarczy wybrać się na wycieczkę po dowolnym większym mieście Zjednoczonego Królestwa, aby przekonać się, że wpływ Wiktorii i Alberta jest dzisiaj równie silny, jak za Ich życia.

Wiele spośród największych londyńskich atrakcji turystycznych ma z nimi ścisły związek (na przykład sala koncertowa Royal Albert Hall czy Muzeum Wiktorii i Alberta). Wszędzie można trafić na ulice, budynki albo dworce kolejowe, nazwane na Ich cześć.

Podobnie reszta świata – wystarczy wymienić chociażby prowincję Alberta w Kanadzie lub Jezioro Wiktorii w Afryce.

 *

Kto wie, jak wygladałoby Boże Narodzenie u Brytyjczyków i w wielu innych europejskich domach, gdyby nie spopularyzowana przez Wiktorię i Alberta choinka.

Czarno-biały profil Królowej znalazł się na pierwszym w historii znaczku pocztowym, wydanym na Wyspach.

Ona też odbyła pierwszą rozmowę telefoniczną – po tym jak Aleksander Graham Bell przybył do Niej w 1876 po opatentowaniu nowego wynalazku…

Epoka wiktoriańska tak znacząco odmieniła świat, iż ówcześni naukowcy właśnie Królową obierali za patronkę swoich odkryć i badań.

I chociaż wielka Wiktoria Hanowerska w zbiorowej świadomości powoli przechodzi na drugie miejsce (tylko odrobinę mniej zaszczytne niż pierwsze), pamięć o Niej i Jej mężu będzie żywa jeszcze przez długie dziesięciolecia…

* * *

Los naszej bohaterki stanie się zapewne udziałem pewnej Jej poddanej, do której rok 2015 również niejako należy.

Wiktoria dzieli miesiąc swojej śmierci z Panią Ethel Lang (de domo Lancaster). Jest Ona powszechnie uważana za najstarszą Brytyjkę i ostatnią osobę z ery wiktoriańskiej.

Ethel urodziła się bowiem 27 maja 1900 roku, w ostatnim roku rządów królowej Wiktorii. Zmarła 15 stycznia bieżącego roku, w wieku 114 lat.

Pani Lang pochodziła z długowiecznej rodziny. Jej bliscy dozywali średnio 89-94 lat.

Najstarsza Brytyjka przeżyła koronacje pięciu kolejnych monarchów: Edwarda VII, Jerzego V, Edwarda VIII *, Jerzego VI i Elżbiety II.

* * *

Niesamowite to wszystko jest…


* Nie jesten pewien, czy to też należy liczyć jako koronację. Edward VIII rządził niecały rok, ale abdykował nim formalnie włożył koronę na głowę.

Reklamy

Posted on 8 września 2015, in BREATAINE MOIRE. Bookmark the permalink. 30 Komentarzy.

 1. Twój blog jest, jak zwykle zresztą, kopalnią przeróżnych ciekawostek i to jest świetne, przynajmniej dla mnie, bo bez większego wysiłku (czytanie, póki co, przychodzi mi z łatwością 😉 ) zdobywam wiedzę, za którą nie muszę się „nabiegać” (chociaż ruch byłby wskazany…) … 😀
  miłego dnia Celcie … 🙂

 2. Gdybyś przypadkiem posiadał informacje o jakimś wolnym tronie, to daj cynk. Chętnie zostanę królową. To pilne.

 3. szczur z loch ness

  Biorąc pod uwagę to wszystko co się wyprawia na świecie i posiadanie świadomości tego, długowieczność to bardziej przekleństwo niż dar od losu.
  Serdeczności z Krainy Loch Ness 🙂

 4. Także sądzę, że długowieczność to nic dobrego, nawet jeśli jest się krolową. Trzymanie się kurczowe władzy uważam za brak przyzwoitości. Chyba nikt nie sądzi, że w tym wieku można być sprawnym i wiadomo, że cały sztab ludzi musi w takim wypadku pomagać. Nawet stary człowiek ma wiedzieć, że trzeba młodszym miejsca ustąpić.

  • To samo o Elżbiecie II powtarza moja Busia… Ale obecna Królowa będzie rządzić aż do śmierci, bo uważa, że musi odkupić skandaliczne postępowanie wuja Edwarda VIII, który śmiał przedłożyć miłość nad obowiązki wobec państwa. Elżbieta uważa, że Bóg i poddani tego właśnie od niej oczekują.

 5. Niesamowite ciekawostki nam tu prezentujesz, faktycznie na co dzień nie kojarzymy pewnych nazw czy wydarzeń w historii, a Ty wszystko świetnie naświetlasz i łączysz. Tez uważam, ze mogłaby ustąpić i dać się wykazać młodszym. Przeczytałam z przyjemnością 🙂

 6. Uuuuwielbiam czytać takie ciekawe notki u Ciebie :))
  A do Wiktorii i Elżbiety II mam jakiś sentyment, sama nie wiem czemu. Chyba lubię kobiety spełnione i dokonujące wielkich rzeczy 😉

 7. Królowa w Anglii chyba nie rządzi, tylko panuje? Dla mnie to trochę wszystko nie bardzo zrozumiałe, ale z cała pewnością rządzi tam rząd. 🙂

  • Stricte rzecz biorąc to tak – rządzi rząd…ale kiedyś monarcha miał dużo większy wpływ na faktyczne rządy w kraju. Teraz w większości monarchii, rola króla jest raczej symboliczna i reprezentacjna…

 8. Ja się tylko zastanawiam.czy Karol z tytułem książę to się ju nigdy nie pożegna?

  • Pożegna się dopiero po śmierci obecnej Królowej albo i nie – może królem zostanie od razu William.

   Tak czy inaczej, Karol już dawno pobił pewien rekord – jest najdłużej oczekującym na swoją kolej następcą tronu w historii 😀

 9. Robi wrażenie, ale warto też zajrzeć tutaj. Być z zawodu królem może być miłym zajęciem, ale przecież wcale nie musi.
  Pozdrawiam

 10. Jak zawsze pięknie opisana historia, która zapewne znało niewielu jednak wszyscy Polacy musieli się o tym dowiedzieć choćby z krótkiej wzmianki w TV jednak to co napisałeś jest o wiele bardziej obrazowe i uczy nas historii której nie znamy. Dziekuję za miła lekturę. Pozdrawiam!!

 11. Kolejny kamień milowy w historii Wielkiej Brytanii, ale i świata. Symbolika brytyjskiej monarchii wykracza znacznie poza faktyczny wpływ na politykę i gospodarkę, ale może właśnie dlatego, że jest poza nimi.
  Brytyjczycy mają trwały punkt odniesienia.

  • I to jest właśnie główny argument osób popierających monarchię – ponadpartyjność Królowej oraz jej rola jako symbolu jedności i dumy narodowej.

   Pozdrawiam, Caddi! 🙂

 12. Wzajemne relacje tej pary też przechodziły przeróżne okresy… Generalnie wygląda, że stadło było udane, choć pamiętam dykteryjkę z lubością przez Wańkowicza przytaczaną, że jako się ongi poprztykali i Albert zamknął przed żoną sypialnię, to ta się tam najpierw dobijała, a gdy ów pytał „Kto tam?”, odpowiadała pompatycznie: „Królowa!”. „Kto?” dziwił się Albert i tak bodaj ze trzy razy… Otworzył dopiero, jak pokorniutko zawołała: „Albercie, otwórz, proszę! To ja, Wiktoria!”…
  Kłaniam nisko:)

  • No proszę! Znowu się czegoś nowego dowiedziałem. Urocza dykteryjka 🙂 Dziękuję Waszmości i pozdrawiam serdecznie 🙂

   Nowa notka powinna być nie za długo, może jutro…

 13. Bardzo dobrze się czyta. Winszuje i czekam na więcej,

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: