Nowości i Nagroda :)

an Chéadaoin, 26ú lá de mhí Lúnasa 2015

Jak w tytule, Kochani…

Po pierwsze, pragnę z otwartymi ramionami powitać na Polance nowego Czytelnika. Jest nim przybyły od 5000liib „Człowiek Renensansu”, zwany Ignormatykiem na emigracji 🙂

Dlaczego tak Go określiłem? Znajdziecie u Niego wszystko – od różnego rodzaju recenzji, po opowiadania, muzykę, refleksje na różne tematy, aż po posty całkiem życiowe. Można się tam zatracić na wiele godzin.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego Ignormatyk, znajdziecie tutaj.

A dlaczego „na emigarcji”? Dzisiejszy Bohater od dłuższego czasu rezyduje bowiem w Irlandii 😀

Przegladając ostatnio Jego wpisy, bezwstydnie pozwoliłem sobie pożyczyć od Niego dwa linki, które już trafiły do działu celtyckiego. Zarówno Kierunek: Irlandia, jak i Panorama Irlandii to polskojęzyczne serwisy, przepełnione ciekawostkami, wiadomościami i wydarzeniami z codzienności Szmaragdowej Wyspy 🙂

W pozostawionym u mnie powitaniu, Ignormatyk wyraził nadzieję, że będzie tu stałym gościem. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie…

Poza tym, w ciekawych stronach znajdziecie jeszcze polskiego bloga o nazwie Puls Kosmosu. Cała masa fascynujacych informacji o odległych gwiazdach, galaktykach, mgławicach (ale nie tylko…). Najnowsze wieści dotyczące eksploracji Kosmosu i szeroko rozumianych badań nad Wszechświatem.

* * *

W tutejszej Polankowej Jaskini, gdzie przesiaduję w niepogodę, znajduje się skromna półeczka przeznaczona na nagrody od Czytelników, za moją blogową dzialałność. Tym razem owa półeczka powiększyła się o Liebster Blog Award, od Marii Alejandry.

Naprawdę nie wiem, czy jest CO nagradzać, ale jestem oczywiście głęboko wzruszony i wdzieczny za odznaczenie.

Jak zwykle w takich zabawach, do Nagrody dołączonych jest 11 pytań. Oto moje odpowiedzi…

1. Co Was skłoniło do pisania bloga?

U mnie inspiracja miała kilka źródeł. Na przełomie 2006/2007, moja przyjaciółka Kasia przez kilka miesięcy pisała blogi – co miesiąc miała innego, w zalezności od aktualnej sytuacji czy nastroju. Czytałem je i w któymś momencie pomyślałem, że fajnie byłoby mieć własnego.

Kolejnym czynnikiem było moje zainteresowanie Wyspami, oraz płyta z największymi przebojami Clannadu, którą dostałem w prezencie od swojej ówczesnej anglistki.

Chciałem również miec miejsce, w któym mógłbym zapisywać najważniejsze wydarzenia ze swojego życia, czy inne szczególnie ważne dla mnie rzeczy.

2. Blogi o jakiej tematyce najczęściej czytacie?

Życiowe, pełne przemyśleń, pasji, ciekawostek. Historyczne, religijne. Takie, które mają w sobie coś tajemniczego, niepowtarzalnego i czymś mnie zainteresują.

3. Jakie miejsce na świecie chcielibyście odwiedzić?

Wielka Brytania i Irlandia 😉 W dalszej kolejności również Rzym, Watykan, Japonię i Paryż, Nowy Jork, Park Narodowy Yellowstone, Hollywood, Waszyngton.

4. Gdzie chcielibyście zamieszkać w przyszłości?

W Czorsztynie, Szczawnicy, albo nad morzem. A jeśli za granicą – Wielka Brytania, Irlandia, albo znowu „na starych śmieciach” w USA…

5. Co myslicie o polskich politykach?

To, co ja o nich myślę, nie nadaje się do wyrażenia publicznie 😉 Poza tym Polanka jest apolityczna, więc tym bardziej.

6. Ile waszym zdaniem powinni zarabiać Polacy?

Zależy od potrzeb i stopy życiowej konkretnych osób. Na pewno powinni zarabiać tyle, żeby starczyło na godziwe życie – spłacenie wszystkiego, co trzeba spłacić, na żywność, ubrania i leki. Oraz na pewne drobne przyjemności od czasu do czasu. Żeby ludzie nigdy nie mieli się martwić, że im nagle zabraknie albo politycy znowu sięgną do ich kieszeni.

7. Czy Waszym zdaniem 6 latki powinny iść do szkoły?

Moim zdaniem jest to kwestia indywidualnego wyboru. Każde dziecko rozwija się trochę inaczej. Jeśli jest gotowe, aby pójść do szkoły, czemu nie. Jeśli nie, posyłanie go tam na siłę, aby zrealizować ambicje dorosłych, wyrządzi dziecku więcej szkody niż pożytku.

8. Jak oceniacie polską służbę zdrowia?

Moja Mama pracuje w służbie zdrowia, a i ja też miałem z nią co nieco styczności. Od czasów mojego dzieciństwa, nasza służba zdrowia bardzo się rozwinęła. Ciągle jednak wielką jej wadą jest nadmierna biurokatyzacja, kolejki na zabiegi i do specjalistów, ciągnące się kilometrami, miesiącami, czy nawet latami. Brak pieniędzy na co niektóre rzeczy i zbytnie uzależnienie od widzimisię kolejnych rządów.

9. Czy jesteście zadowoleni z dotychczasowego życia?

Na chwilę obecną, mogę powiedzieć, że tak. Mam dach nad głową, kochającą rodzinę i wsparcie garstki przyjaciół. Jak u każdego i u mnie jest raz lepiej raz gorzej. Pewnych rzeczy mam powyżej uszu i chętnie bym je zmienił, ale póki co nie mam możliwości.

Staram się cieszyć różnymi drobnostkami, które podsyła mi życie. Nie tracę nadziei, że w przyszłości będzie jeszcze lepiej niż teraz. Życie już nieraz pozytywnie mnie zaskoczyło, własciwie zaskakuje nadal…

10. Co myslicie o moim blogu?

Twój blog jest ciepły i bardzo ciekawy (ogólnie mam jakoś szczęście do takich blogów). Zważywszy na Twoje miejsce zamieszkania, posiada on mocną, egzotyczną nutkę 🙂

11. Czy przeczytaliscie mojego bloga od deski do deski?

Niestety, nie miałem jeszcze okazji. Obiecuję poprawę. Ale masz we mnie stałego i wiernego Czytelnika, tak jak reszta Moich Gości.

* * *

Jak już wspominałem przy okazji poprzednich łańcuszków, od jakiegoś czasu kończą się one na mnie.

Pozdrawiam Wszystkich celtycko!!

PS. Tłumaczenie mam wcześniej dziś. Na komentarze do tej notki odpowiem i zjawię się u Was jak się odrobię.

Reklamy

Posted on 26 sierpnia 2015, in POLECANE/POLANKOWE, SMAOINTE. Bookmark the permalink. 49 Komentarzy.

 1. Razem z Toba witam Twojego nowego czytelnika i sama postaram sie do niego zajrzeć a na moje pytania odpowiedziałeś rewelacyjnie i wyczerpująco, lepiej sama bym nie odpowiedziała. Pozdrawiam serdecznie!!

 2. Oczywiście, że będę tu stałym gościem. Wpisałem Twojego bloga do mojego ulubionego czytnika RSS (http://xpil.eu/blog/2013/07/16/w-sieci-czytnikow/) i teraz każdy Twój nowy wpis będzie mi pracowicie brzęczał do usranej śmierci 😉 Tzn. aż go przeczytam. Poza tym zdaje się, że mamy identyczne (co do joty!) poglądy polityczne, a to się liczy bardziej, niż zjedzenie beczki soli (co jest nawiasem mówiąc operacją bardzo ryzykowną ze stomatologicznego punktu widzenia, zwłaszcza, jeżeli beczka ma stalowe obręcze). Pozdrawiam – i do następnego napisania.

 3. zamieszkać w Szczawnicy lub nad morzem, niezła rozpiętość … 😀
  miłego dzionka Celcie 🙂

 4. Kiedyś byłam przeciwna takim łańcuszkom, ale teraz nawet je lubię – pod warunkiem, że ich zawartością są ciekawe pytania – pytania, których pewnie bym sobie nie zadała:)
  pozdrawiam!

  • Ja takie blogowe łańcuszki lubię. Trochę dlatego, że można się czegoś dowiedzieć o Blogusławach i Blogumiłach na nie odpowiadających – a w końcu żywy człowiek za blogiem to jest samo gęste, c’nie? A już w ogóle najfajniej jest, kiedy ludzie odpowiadają na takie łańcuszki niesztampowo. Niestandardowo. Letnie kołnierze z polotem. I tak dalej.

 5. Dzięki, że mogłam Cię lepiej Cię poznać poprzez odpowiedzi na pytania Marii, a co to znaczy : czy jest za CO, oczywiście, że jest!!! Gratuluję nominacji i nowego lokatora na Polance i to jeszcze z Irlandii :-0

 6. Ja też byłam i jestem apolityczna, ale już nie mogę znieść tej głupoty, tego show w Sejmie i Senacie, tego wzajemnego ujadania między sobą i mówienia o partiach zamiast o narodzie i reformach. Jak dożyć starości, jaka przyszłość czeka młodych. Nie da się przejść obok bez myślenia.

  • A wnioski, jakie się z tego myślenia nasuwają, w większości nie nastrajają optymizmem…

   Mimo wszystko trzeba mieć nadzieję 🙂

  • Hm. Na Ziemi jest 249 państw. Do białej gorączki doprowadzają mnie ludzie, którzy pół życia marnują na marudzenie, jak to źle jest w państwie nad Wisłą, ale nic z tym nie robią. Jeżeli nie jest się w Polsce szczęśliwym, jeżeli nie da się tego zmienić za pomocą głosowania w wyborach (a nie da się, gwarantuję – gdyby się dało, wybory zostalyby zakazane), ani w jakikolwiek inny sposób, to można się przeprowadzić. Póki co sankcji na wyjazdy za granicę nie ma…

 7. Myślę, że politycy uwielbiają apolitycznych obywateli, bo tacy nie przeszkadzają im w radosnej działalności.
  Pozdrawiam

  • Dla naszych polityków nie ma znaczenia czy ktoś apolityczny, czy zwolennik konkretnej ideologii – nie liczą sie z nikim…uważają że państwo i obywatele są dla nich. Nie na odwrót…

 8. W łańcuszkach lubię to, że można się czegoś nowego dowiedzieć o drugiej osobie. 😉

  Okolice gór – Szczawnica, Czorsztyn, Nowy Targ, Nowa Biała są moim cichym marzeniem. 🙂

 9. szczur z loch ness

  Marudzisz Celcie 🙂 Nagroda należy Ci się jak mało komu.
  Gratulacje i Pozdrowienia z Krainy Loch Ness
  🙂


 10. zamknij oczy i słuchaj 🙂
  Pozdrawiam Cię ciepłym muśnięciem wiatru na policzku

 11. Celcie a nie wiesz że nadzieja jest matką głupich…
  Pamiętaj by czasem zerknąć w gwiazdy.

  • Tak słyszałem, że matką głupich. Ale jak każda matka kocha swoje dzieci, bo bez nadziei ciężko żyć…

   Patrzę w niebo, kiedy tylko mam okazję… I posyłam jedną myśl, ciepłą. Może do Elfa dotrze 🙂

 12. Ech też bym chciała w górach lub nad morzem mieszkać 🙂 Ale póki co, mogę je odwiedzać i do nich tęsknić.
  Tym razem zapraszam do mnie na nadmorską wędrówkę 😉

  • I pod tym względem, że możesz te miejsca odwiedzać, jesteś prawdziwą szczęściarą… 🙂

   Dziękuję za zaproszenie. Zajrzę jutro, bo dziś tłumaczonko… Miłego wieczoru! 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: