Stonehenge w 3D :)

an Satharn, an 6ú  de Mheán Fómhair 2014

Co jakiś czas na kanale Discovery Science puszczane są odcinki programu pod tytułem: „Tajniki techniki”.
Sympatyczny młodzieniec imieniem Karol Wójcicki przedstawia tam różnego rodzaju ciekawostki z zakresu techniki i technologii z całego świata.

Pokazywany był na przykład najnowszy model żółtego batyskafu dla dwóch osób (skojarzenie nasuwa się samo 😉 ); rower oraz fotel o napędzie odrzutowym; a także gigantyczna tarantula poruszana za pomocą skomplikowanego systemu linek i rur…

Jeden odcinek tego programu zainteresował mnie szczególnie i stał się przyczynkiem do niniejszej notki.

* * *

Jakiś czas temu (nie pamiętam już kiedy dokładnie) grupa brytyjskich naukowców zebrała się na równinie Salisbury w południowej Anglii, przy kamiennym kręgu Stonehenge. Przywieźli ze sobą najnowszy wynalazek – 12-metrowy wysięgnik o kącie obrotu 360 stopni w pionie i poziomie, usiany małymi kamerkami.

Uzyskawszy niezbędne pozwolenia, naukowcy mogli swobodnie wejść do samego kręgu. Zwykły turysta może tylko o czymś takim pomarzyć.
Stonehenge jest bowiem współcześnie obiektem znacjonalizowanym, odgrodzonym wysokim płotem i siatką od nazbyt ciekawskich rąk i nóg. Nie można nawet tam podejść bliżej niż na kilka metrów.

* * *

Po osiągnięciu celu, bohaterowie tej notki uruchomili swój wysięgnik, który zaczął powoli i metodyczne skanować cały krąg kamień po kamieniu.
Zebrane zdjęcia przekazywane były potem do sprzężonego z kamerami komputera, który składał z nich piękny, trójwymiarowy obraz.
Wykorzystano w tym celu metodę zwaną fotogrametrią. Każda zeskanowana część miała w programie komputerowym postać 30 milionów trójkątów, składanych potem w zgrabną całość. Owy innowacyjny wynalazek dotarł nawet do zakamarków, gdzie tradycyjny sprzęt raczej by sobie nie poradził. Bez problemów zeskanował boki i krawędzie tego monumentalnego obiektu.

Okazało się ponadto, że w dawniejszych czasach ludzie mieli do Stonehenge dużo swobodniejszy dostęp. Błądzące po kamieniach skanery wysięgnika odkryły na głazach wewnętrznych i zewnętrznych kilka niewielkich grafitti. W kręgu wewnętrznym zachował się pochodzący z 1866 roku popis pewnego jegomościa z angielskiego hrabstwa Chestershire; jak też jeszcze wcześniejszy napis: X Wren – autograf wielkiego architekta, sir Christophera Wrena.

* * *

Po zademonstrowaniu skanera, pokazano obraz, jaki się z tego w komputerze wyłonił. Trójwymiarowy model całego kręgu, który można oglądać pod każdym kątem i w każdej pozycji, nawet do góry nogami! 

Jeden z naukowców powiedział na koniec, że owy model zostanie udostępniony dla wszystkich na stronie internetowej. Ale adresu już nie podali… 😦

* * *

Nie dałem tego do kategorii celtyckiej, gdyż chodzi tu o sam obiekt, nie zaś o funkcję, jaką Stonehenge być może pełniło w czasach celtyckich…

Reklamy

Posted on 6 września 2014, in BREATAINE MOIRE. Bookmark the permalink. 20 Komentarzy.

 1. szkoda, że nie ma adresu, chętnie bym obejrzała… lubię wszystkie takie „tajemnicze” budowle i pradawne kulty… nie znam ich na tyle, żeby się wypowiadać ale zawsze lubiłam oglądać programy z tym związane… mam wrażenie, że były (a może wciąż są..) na tym świecie siły o wiele potężniejsze od nas… 🙂
  miłego weekendu Celcie …

  • To zupełnie tak samo jak ja 🙂 Też się interesuję takimi rzeczami…

   I myślę podobnie jak Ty 🙂

   • Ty się interesujesz zdecydowanie bardziej, niż ja, świadczą o tym Twoje, pełne wiedzy na te tematy, wpisy … ja to traktuję bardziej jako ciekawostki, ale poruszające jakieś głębsze nuty … 🙂

    • Gdyby nie źródła, jakie mi się czasami trafiają, te moje notki nie byłyby nawet w połowie tak szczegółowe… Sam wberew pozorom wiem o niektórych rzeczach mniej niżbym chciał 🙂

     Ale bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂

 2. Fajna sprawa, takie odkrywanie. To są szalenie interesujące rzeczy!

 3. taki Stonehenge jest słynny na cały świat a tuż obok 😉 , w Irlandii jest Newgrange, starsze niż jego angielski odpowiednik.

 4. Zupełnie się nie orientuję, to współczesny turysta nie może zobaczyć obiektu? Pytam teoretycznie, bo nie mam zamiaru wybrać się do żadnego kraju turystycznie, którego rodzimym językiem jest angielski.

 5. 1. Jeżeli dobrze rozumiem, to naukowcy wciąż dyskutują nad funkcją budowli w czasach jej świetności. Czytałem już o świątyni, obserwatorium astronomicznym, połączeniu tych funkcji i bodaj jeszcze o czymś, ale już zapomniałem szczegółów.
  2. Nigdy tam nie byłem, ale dostępne zdjęcia robią wrażenie.
  Pozdrawiam

  • 1. Dyskusja na ten temat trwa cały czas, masz rację 🙂 A do tych wszystkich przypuszczeń, które wymieniłeś, dodam jeszcze: kalendarz.

   2. Oj tak… Zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu 🙂

 6. szczur z loch ness

  Przyznam, że jestem wzburzony faktem zniszczenia tego unikalnego zabytku i umiesczeniem na nim jakiś durnych napisów !!!!!

 7. Celcie, w książce „Znikający świat” autorstwa Alonzo C.Addison Stonehenge zaliczane jest do tych miejsc znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego, któremu bardzo zagraża turystyka. Dlatego prawdopodobnie jest odgrodzone i chronione.
  Autor tak pisze::Stonehenge jest często przypisywane druidom. Jest starsze o ponad 2 tysiące lat od leśnych świątyń tej celtyckiej społeczności. Chociaż jego prawdziwi budowniczowie nie są znani, współczesne teorie przypisują budowę Stonehenge neolitycznemu ludowi kultury garncarskiej, znanej wśród specjalistów pod nazwą kultury pucharów dzwonowatych”…

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 8. Super, fajnie by było chociaż wirtualnie odwiedzić Stonehenge 🙂 Pamiętam ile frajdy sprawiała mi gra w „Wersal” i poznawanie tamtej budowli.

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: