Jerzy I, król Polski…

an Aoine, an 7ú lá d’Fheabhra 2014

Że Onet już w większości sięgnął braku, to każdy widzi. Czasami jednak zdarza się jeszcze, że na główną stronę trafi coś naprawdę wartego uwagi…

Kilka dni temu zobaczyłem ten artykuł. Kolejny epizod w historii Polski, o którym jakoś w szkole ani poza nią dotąd nie słyszałem.
Przeczytałem i rzecz cała od razu skojarzyła mi się z pewną Torlinową notką, głównie ze względu na postać tragicznie zmarłego księcia Kentu Jerzego – mało znanego wujka Elżbiety II.
Warto nadmienić, że owa śmierć członka Rodziny Królewskiej podczas czynnej służby była wtedy pierwszym tego typu przypadkiem od 500 lat.

W polskiej Wikipedii piszą o nim niewiele, w anglojęzycznej jak zawsze jest nieco więcej…ale sądzę, że wystarczająco dużo można się o nim dowiedzieć z polecanego wyżej artykułu 😉 

Jestem niezmiernie ciekaw jakby to wszystko wyglądało, gdyby pomysł z polsko-czeską federacją doszedł jednak do skutku. U nas Książę Jegomość rządziłby zapewne jako Jerzy I – nie przypominam sobie bowiem, aby jakiś przedrozbiorowy nasz władca nosił to imię. Dla Czechów byłby chyba Jerzym II, gdyż ci jednego króla Jerzego już mieli… 

Zastanawiam się też, jak przedstawiałaby się kwestia granic i urzędów tego odrodzonego „Królestwa Polsko-Czeskiego”? Czy tak jak w dawniejszej Rzeczypospolitej Obojga Narodów: jeden król, jeden Sejm, odrębne urzędy, wojsko i skarb?
I co wobec tego stałoby się z Konstytucją 3 Maja, w której zapisaliśmy przecież koronę Wettynom? 

Bardzo interesujące 🙂

* * *

Generał Władysław Sikorski nie był pierwszym, który wpadł na pomysł posadzenia kogoś z Wysp Brytyjskich na polskim tronie. Uprzedził go Ludwik XIV. Ale to już temat na zupełnie inną notkę, od czasu do czasu drepczącą mi po głowie…i być może kiedyś ją napiszę.

Reklamy

Posted on 7 lutego 2014, in BREATAINE MOIRE, HISTORIA, POLECANE/POLANKOWE. Bookmark the permalink. 12 Komentarzy.

 1. szczur z loch ness

  Na tyle zaskakujący ów epizod, że można nawet wątpić w autentyczność zdarzeń, a najlepszym przypadku w ich jakiekolwiek znaczenie dla kogokolwiek. Poczekałbym, co na to Imć Wachmistrz.
  Pozdrawiam z Krainy Loch Ness

  • Masz rację – jeśli ktokolwiek będzie cokolwiek wiedział na ten temat, to chyba tylko nasz Wachmistrz 🙂

   Ale przyznasz, sam koncept dosyć ciekawy…

   • Przyznaję, że mam z tą sprawą kłopot od lat… By jej chcieć bowiem uznać tak prosto, jak piszą o niej, to Sikorskiego to nie tylko urząd winno kosztować, ale i przed sąd winien trafić za spiskowanie w celu obalenia konstytucyjnego ustroju, któremu wierność przecie ślubował… Nawet wziąwszy, że miał do sanacyjnej, kwietniowej, jakie anse, co tem zabawniejsze, że mechanizm przekazania władzy przez unieruchomionego i pozbawionego możliwości prawnych prezydenta, jeno ona zakładała, na czem przecie nie kto inszy jak sam Sikorski skorzystał, to i marcowa nie przewidywała monarchii… Mógłbym jeszcze przyjąć, gdybyśmy byli na jakiem dnie dna, że się za dowolną cenę choć cokolwiek z polskości ocalić próbuje, ale jesienią 1939 roku wcale wojna nie wyglądała na przegraną! Przecie jeszcze klęski Francji nie było, zatem wszelkie rozpaczliwe szukania jakich konceptów niedowarzonych byłyby wybitnie niewcześne… Rzecz przy tem kolejna, że koncept taki, by niebywałe musiał Brytanii oznaczać wzmocnienie, tandem z pewnością stanęłaby temu okoniem Francja. Jeśliby Sikorski był jakiem agentem niemieckim, to koncept na aliantów skłócenie iście miał wyborny… jeśli nim nie był, to trudnoż to czem inszem niż kretyństwem tłomaczyć i tu mam z tem ambaras prawdziwy, bo z dawna się już dla tej postaci pozbyłem szacunku i poważania, alem go za durnia i to najostatniejszego nigdy nie miał i stąd nieustające nadzieje moje, że jest gdzie w tej kwestii jakie drugie dno, nam dopotąd nieznane, które rzeczywiste intencyje Sikorskiego odsłoni i pozwoli jakie resztki dla niego zachować uznania… Inaczej trudno doprawdy ten koncept za coś więcej, niż skandaliczną uznąć durnotę… No, gdybyż jeszcze szło o to, że z jakich powodów chcemy Czechów w Anglików oczach zdyskredytować, to wówczas owszem, wypuścić co takiego i poczekać, aż to to się Benesz z kompanionami w protestach zapieni i u Anglików co straci… Tyle, że nawet wtedy byłoby potrzeba pewności tej mieć, że za tem rząd brytyjski i Korona stanie murem, a tu nawet o to nie zadbano… I niby co mielibyśmy zyskać, Czechom relacyje psując?
    Kłaniam nisko:)

 2. Potwierdzam, ze na ten temat powinni się fachowcy wypowiedzieć.
  Serdeczności pozostawiam 🙂

 3. Nigdy nie byłam dobra z historii 🙂 I wszystkie historyczne nowinki są mi obce jak fizyka 🙂

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: