Coś dla Pań: „Babski comber” :)

an Chéadaoin, an 6ú lá d’Fheabhra 2013

Środa Popielcowa (początek okresu wielkopostnego) przypada w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już 13 lutego.

Przedtem jednak tradycyjnie mamy „Tłusty Czwartek”, znany również jako „Babski comber” 🙂

Zawsze ciekawiła mnie ta druga nazwa. Skąd się wzięła? Ostatnio uzyskałem odpowiedź. Sprawa jest interesująca…

* *

Samo słowo „comber” jest pochodzenia niemieckiego i wiąże się z balami maskowymi, bardzo popularnymi u naszych zachodnich sąsiadów podczas XVII-wiecznych karnawałów. Stamtąd przeniknęło to do nas.

W ówczesnej Rzeczypospolitej tego rodzaju zabawy szczególnie upodobały sobie mieszczki oraz przekupki krakowskie.  Co roku w okresie karnawału (zwłaszcza w czwartek przed Popielcem), panie spod Wawelu zakładały na twarz maski.

Bladym świtem ruszały w miasto i wracały do domów dopiero w nocy. W czasie pochodu ulicami Miasta niosły przed sobą wykonane ze słomy kukły, rzekomo przedstawiające ich ukochanych mężczyzn.  Owe kukły były przez swoje nosicielki bite, szarpane, darte, rzucane o bruk… Aż strach było słuchać i patrzeć, co się z nimi działo! Z kolei po zapadnięciu zmroku, dobrze już rozbawione panie urządzały sobie „polowanie” na każdego dżentelmena przechodzącego akurat w pobliżu. Mężczyźni byli najczęściej porywani do tańca na środku ulicy i nieprędko z damskich objęć wypuszczani. Musieli się najpierw „wykupić z niewoli” – najczęściej pocałunkiem bądź drobnym prezentem.

* *

Według innej legendy, określenie: comber wzięło się od XVII-wiecznego wójta Krakowa o takim właśnie nazwisku.

Jegomość Comber był człekiem o nader złośliwym usposobieniu. Uwielbiał uprzykrzać życie przekupkom na Rynku. Płoszył im klientów, nakładał podatki i odbierał zarobek. Nic więc dziwnego, że kiedy nielubiany wójt wreszcie dokonał żywota (nie podano przyczyny, jedynie czas: w czwartek bezpośrednio przed Środą Popielcową), jakoś nikt po nim specjalnie nie płakał… Wręcz przeciwnie: panie przekupki urządziły na miejscu pracy wielką, całodobową fetę.

* *

W naszej części Europy, „Babski comber” od dawna był czasem, w którym nasze piękniejsze połówki spotykały się ze sobą, aby raczyć się słodkościami i rozmawiać na różne mniej lub bardziej poważne tematy. Gdzieniegdzie ta tradycja trwa do dzisiaj 🙂

Pamiętajcie, Drogie Panie – jeżeli w Tłusty Czwartek traficie w swoim pączku na migdały bądź rodzynki, będzie to oznaczać pomyślność na cały najbliższy rok. Jedzcie zatem uważnie…

Gdybyście z kolei w ten dzień odmówiły zjedzenia czegokolwiek słodkiego (na przykład z dbałości o linię), pech będzie Was prześladował cały rok…  Wcale nie straszę. Przytaczam tylko ludowe przypowieści. 

SMACZNEGO! 😉

Reklamy

Posted on 6 lutego 2013, in HISTORIA. Bookmark the permalink. 14 Komentarzy.

 1. No no ja też chcę tak balować po nocy 😀 Podoba mi się ten comber ^^

 2. Sprawdziłem u Aleksandra Brücknera i według niego to pierwsze – czyli zabawy zapustne w Krakowie, a nazwa pochodzi od niemieckich maskowych zabaw karnawałowych.

 3. Tłusty Czwartek to jeden z lepszych dni w roku! 🙂

  Oczywiście, że Cię pamiętam! I mnie Onet powoli dobija, ale jestem twarda i nie chcę się przenosić. Tam zaczęłam i tam skończę 🙂

  Pozdrawiam ciepło 🙂

 4. Za Torlinem przytwierdzę, że o owym wójcie to jeno legenda:) Bóg Zapłać za tąż notkę, jakże smakowitą:)
  Kłaniam nisko:)

 5. szczur z loch ness

  Pomijasz istotny szczegół a mianowicie ten, że kobiety to urodzone masochistki i gdyby nie obżarły się pączków w Tłusty Czwartek, to by nie miały na co utyskiwać przez ileś tam kolejnych dni, jak to im przybyło w biodrach 🙂 I jest to w sposób oczywisty kompletnie bez sensu i pewnie za to je kochamy :-))))

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: