Święci moi ulubieni…

Święto Zmarłych tuż za rogiem. 


Pomysł niniejszy pojawił się już przed rokiem, kiedy przeczytałem u Wachmistrza o Jego świętym faworytnym


Odnoszę wrażenie, że w Polsce jednak więcej uwagi poświęca się Zaduszkom niż Dniu Wszystkich Świętych, albo oba te dni traktuje się całościowo.

Uważam, że Świętym też się coś należy za Ich codzienną, wszechstronną opiekę nad nami śmiertelnikami. Zwłaszcza, że wielu Świętych miało tutaj na ziemi życie niebanalne.


Zacznijmy od Świętych najbliższych memu sercu – czyli tych, których imiona sam noszę: Piotr Paweł, a z Bierzmowania:Łukasz

Św. Piotr pierwotnie nosił imię Szymon. Zwany jest „Księciem Apostołów”. Został powołany wraz z bratem Andrzejem(męczennik; patron narodów słowiańskich, Szkocji i Grecji), kiedy obaj łowili ryby. Chrystus rzekł Mu: „Nie lękaj się. Teraz nie ryby, a ludzi będziesz łowić”

Piotr był najwierniejszym uczniem Pana, mimo to zaparł się Go aż trzy razy. Pierwszy papież. Ewangelie wspominają, iż Piotr miał teściową (którą pewnego razu uleczył z choroby), chociaż o Jego żonie nie ma ani słowa… 

Jego grób znajduje się za głównym ołtarzem Bazyliki w Watykanie. Patron rybaków.


Powiem Wam, że coś w tym musi być. „Ty jesteś Piotr, czyli Skała…”„Paś baranki Moje”… Jakaś siła jest w tym imieniu, jakaś stabilność i duma. Jakaś wytrwałość i poczucie obowiązku. Przynajmniej ja to tak odczuwam.

Być może dlatego nigdy się nie załamałem jakoś bardziej, choć swoje przeżyłem…


Św. Paweł – jako Szaweł z Tarsu był jednym z najzagorzalszych prześladowców chrześcijan.

Podczas podróży do Damaszku w Syrii, ujrzał nagle przed sobą światło. Z głębi tego światła dobiegł Go głos Nauczyciela. Od tego momentu, Szaweł stał się Pawłem, „Apostołem Narodów”; pielgrzymował niestrudzenie po całej Ziemi, głosząc Dobrą Nowinę. 

Zmarł śmiercią męczeńską za Bramą Ostyjską w Rzymie; obecnie znajduje się tam Bazylika Św. Pawła za Murami.


Uczniem i opiekunem Pawła był Św. Łukasz, Ewangelista i autor Dziejów Apostolskich. Patron m.in. lekarzy, historyków, chirurgów i malarzy.

Człowiek wszechstronnie wykształcony i oczytany – biegle znał grekę i łacinę. Przypisuje Mu się namalowanie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Najwierniejszy towarzysz. Zmarł w Beocji w wieku 84 lat.


Ciekawostka – w całej historii papiestwa było sześciu papieży Pawłów, lecz żaden kardynał nie przybrał dotąd imienia Piotr. A papież Łukasz pojawił się dotychczas wyłącznie wAniołach i Demonach Dana Browna.


Ogromnym uwielbieniem darzę Św. Hieronima, którego żywot umieściłem swego czasu w tutejszych linkach.
Genialny pustelnik z przełomu IV i V wieku; największą sławę przyniosła Mu Vulgata – łaciński przekład Starego i Nowego Testamentu z greki i hebrajskiego. Ze swej samotni utrzymywał żywą korespondencję z wielkimi ówczesnego świata, między innymi ze Św. Augustynem.
Patron tłumaczy, archeologów, bibliotek i bibliotekarzy, uczniów, studentów archiwistów i biblistów. Słowem: wszystkich żmudnych, wymagających dokładności i precyzji zawodów.


Najświętsza kobieta w historii: Św. Maria z Nazaretu, czyli Maryja – Matka Chrystusa.

Jedyna święta obecna z Panem nie tylko duszą, ale i ciałem. Stanowi to potwierdzenie świętości ludzkiego ciała. Maryja pokazała, co to znaczy być prawdziwym Uczniem Jezusa.

Czczona jest przez cały rok, ale dniem szczególnie Jej poświęconym jest 1 stycznia. Maryja jest wtedy znana pod Swym najstarszym imieniem: „Theotokos” – „Matka Boga”, oraz Matka Kościoła.


Św. Małgorzata, po grecku: „perła”… Św. Małgorzata czuwa nad Nowym Sączem. W herbie miasta stoi Ona na niebieskim tle nad pokonanym smokiem.  

Jest to wizerunek Św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej(przełom III i IV wieku) – dziewicy i męczęnnicy. Była córką pogańskiego kapłana nawróconą na chrześcijaństwo. Nie chciała poślubić zakochanego w Niej rzymskiego namiestnika, więc skazano Ją na tortury, uwięziono i w końcu ścięto około roku 303-305. Jest patronką matek rodzących, chroni od bólów porodowych.

Św. Małgorzata z Antiochii Pizydyjskiej zaliczana jest w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli: świętych, których wstawiennictwo u Boga jest szczególnie skuteczne.


Na całej zaś Sądecczyźnie wyjątkową czcią otaczana jest Św. Rita z Cascia (Rita to skrót od „Margherita”, czyli włoska Małgorzata), zwana także Św. Ritą od Róż, od jednego ze swoich atrybutów.

Rita to włoska augustianka i stygmatyczka z przełomu XIV i XV wieku. Od najmłodszych lat czuła powołanie, dała się jednakże przekonać schorowanemu ojcu i wyszła za mąż. Urodziła dwóch synów, a jej małżeństwo nie należało do najszczęśliwszych. Jej mąż pochodził bowiem z jednego z dwóch skłóconych ze sobą rodów. W końcu zginął w wyniku kolejnego konfliktu między tymi rodami, a wraz z nim synowie. Zrozpaczona Rita wstąpiła potem do klasztoru. Za swoją głęboką wiarę została naznaczona stygmatami. Pomogła pogodzić obie te zwaśnione rodziny. Jej ciało, wystawione w szklanej trumnie, do dzisiaj zachowało się w nienaruszonym stanie. 

Jest patronką matek, małżeństw, wzajemnej zgody, jak również niezwykle skuteczną orędowniczką w „sprawach po ludzku beznadziejnych”.

Mnie osobiście modlitwa do Niej bardzo pomogła w minionych najcięższych chwilach…


Św. Dorota z Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja) – dziewica i męczennica katolicka oraz prawosławna. Patronka ogrodników, botaników, młodych małżeństw i górników. Urodziła się i zmarła w III wieku. Jak w przypadku Św. Małgorzaty, były to czasy cesarza Dioklecjana. Chrześcijanie byli wtedy prześladowani z jego rozkazu. 

Rzymski namiestnik tej prowincji, Saprycjusz, namiawiał świętą do porzucenia nauk Chrystusa i oddania czci bożkom pogańskim. Dorota zdecydowanie odmówiła, przez co poddano Ją okrutnym torturom.


Św. Katarzyna – wśród kobiet o tym imieniu wiele jest takich, które dostąpiły chwały ołtarzy, między innymi dwie męczennice koreańskie…

Najliczniejsze w tej grupie są mistyczki, na przykład Św. Katarzyna ze Sieny (1347-1380). Doktor Kościoła. Patronka: Europy, Włoch, pielęgniarek, osób cierpiących, strażników oraz kobiet, które poroniły. 

W wieku 7 lat ślubowała dziewictwo i wbrew woli rodziców wstąpiła w 1363 do zakonu tercjarek dominikańskich. Zaangażowana w sprawy Kościoła oraz problemy polityczne ówczesnej Europy. Przypisuje się jej wpływowi liczne nawrócenia osób pochodzących z różnych warstw społecznych. Z tego, co kiedyś słyszałem, respekt przed Nią czuli nawet papieże.


Na uwagę zasługuje ponadto kolejna z Czternastu Świętych Wspomożycieli – na poły legendarna (współcześni badacze wątpią w Jej istnienie) Św. Katarzyna Aleksandryjska -III/IV wiek. Patronka osób cierpiących na bóle głowy, adwokatów, uczonych, kolejarzy, młodych dziewcząt, zakonu katarzynek, Nowego Targu i uniwersytetów.

Według tradycji była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksencjusza (lub Maksymiana), którego żonę nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach.

Na szczycie Góry Świętej Katarzyny na Synaju znajduje się niewielka Kaplica św. Katarzyny, gdzie według tradycji, ciało 18-letniej świętej zostało umieszczone przez aniołów na najwyższym szczycie. W X w. zostało przeniesione przez mnichów-pustelników do podnóża góry i umieszczone w złotej trumnie w wybudowanym klasztorze św. Katarzyny. Od tego czasu szczyt nazwany został na jej cześć, a miejsce to zaczęto łączyć z jej kultem.


Ciąg dalszy jutro…

Reklamy

Posted on 30 października 2011, in OGHAIM, RELIGIA. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: