Shan Van Voght. Część 3…

poprzedniej części przybliżyłem Wam, Kochani, genezę Shan Van Voght oraz przedstawiłem pierwszy etap konfliktu, przez który owa pieśń powstała. Oto, co działo się dalej…


Teobald Wolfe Tone jeszcze dwa razy usiłował zorganizować zagraniczną pomoc dla powstańców. W obu przypadkach bez skutku. 

Za pierwszym razem Królewska Marynarka rozgromiła flotę holenderską w Bitwie pod Kamperduin (11 października 1797). 

Niedługo potem zmarł nagle uczestniczący także w tej wyprawie generał Hoche* – jedyny Francuz, który rzeczywiście chciał wtedy pomóc Irlandczykom…


Druga próba znowu dotyczyła Napoleona. Dyktator odmówił wówczas Tone’owi, twierdząc, że kolejna inwazja na Wyspę byłaby „nieefektywna” (czytaj: nieopłacalna. Cierpiący biedę i głód Irlandczycy nie mieli przecież żadnych bogactw).

Armia francuska ruszyła więc do Egiptu. Niemniej wysłano na Eire trzy kontyngenty – dwa niewielkie w trakcie, a trzeci znaczniejszy już po oficjalnym zakończeniu powstania. Z tych trzech oddziałów, pierwszym i ostatnim zająłem się poniżej nieco bardziej szczegółowo… 


W marcu 1798 roku, dzięki angielskim szpiegom wśród Zjednoczonych Irlandczyków, zostali wtrąceni do więzienia niemalże wszyscy przywódcy tej organizacji. Lud miał już tego serdecznie dosyć.  

Rebelia wybuchła 23 maja…

 

Jej plan opracowali głównie protestanci. Pragnęli oni wszakże równych praw dla obu wyznań. 


Wszystko zaczęło się od próby przejęcia Dublina przez Irlandczyków. Anglicy utrzymali miasto (wyłącznie dzięki informacjom wywiadu: byli szybsi od rebeliantów zaledwie o godzinę), ale powstańcom udało się zająć okoliczne tereny, z pomocą mieszkańców tychże. Walki trwały potem ze zmiennym szczęściem przez kilka długich miesięcy, szybko rozprzestrzeniając się na cały kraj. 


22 sierpnia, około 1000 francuskich żołnierzy dowodzonych przez generała Jeana Humberta wylądowało na północnym zachodzie Eire, w Kilcummin. Jego siły prędko urosły do 6000, kiedy porozumiał się z miejscowymi bojownikami. 

Brytyjczycy próbowali powstrzymać ich marsz, ponieśli jednak druzgocącą klęskę pod Castlebar. Bezpośrednim tego następstwem były narodziny tak zwanej  „Republiki Connaught”. Było to de facto francuskie terytorium zależne. Przetrwało niecałe dwa tygodnie.

Ciekawostka – w oficjalnej proklamacji, jaką generał Humbert wydał zaraz po dotarciu na Wyspę, wyraźnie stoi: „Jedność! Wolność! REPUBLIKA IRLANDII! [podkreślenie moje]. Ten twór państwowy należy zatem rozumieć jako republikę ogólnonarodową, formalnie obejmującą CAŁĄ Zieloną Wyspę, a nie tylko jej północną i zachodnią część ze stolicą w dzisiejszym Connacht.  

Okupanci z zasady przegrywać nie lubią, więc żołnierze króla w tempie ekspresowym odpłacili „republikanom” za Castlebar. 8 września, siły irlandzko-francuskie zostały rozgromione pod Ballinamuck. Wziętych do niewoli Francuzów zwrócono w zamian za brytyjskich jeńców wojennych.

Pamięć o tych wydarzeniach, o Bliain na bhFrancach („Rok Francuzów”), żyje do dzisiaj w dziedzictwie i zbiorowej świadomości mieszkańców zachodniej Irlandii. Był to jeden z najważniejszych epizodów całego powstania.


Oficjalny koniec rebelii nastąpił 23 września. Po obydwu stronach zginęło lub zostało rannych łącznie ponad 50 tysięcy ludzi, w większości irlandzcy patrioci.

 

Taka liczba zabitych i rannych przez długi czas przewijała się w różnych dokumentach z tamtego okresu. Jednakże współczesne badania prowadzone przez irlandzkich profesorów oraz historyków sugerują, iż te dane mogą być znacznie zawyżone. Historyk Thomas Bartlett doszedł do wniosku, iż w okresie naszego konfliktu, na całej Eire poległo nie więcej niż 10 tysięcy.


Wracając do tematu… 

Francja teraz ponownie przyszła w sukurs, trzeci i ostatni raz.

Liczący 10 statków i prawie 3000 ludzi francuski oddział pod dowództwem Tone’a został rozbity przez brytyjską flotę 12 października 1798, nieopodal północnego hrabstwa Donegal. Ciężko rannego irlandzkiego przywódcę pojmano i wtrącono do lochów.


Na swoim procesie 8 listopada, Wolfe kolejny raz potwierdził cel swój i pozostałych rebeliantów: całkowita niepodległość Irlandii. Powiedział ponadto, że jeśli ma zostać skazany na śmierć, niechaj będzie ona godna żołnierza – przez rozstrzelanie. Sąd odmówił, uznając go za zdrajcę. Wyrok: śmierć przez powieszenie.

Tone nie zamierzał dawać Anglikom tej satysfakcji. 12 listopada poderżnął sobie gardło – wykrwawił się i zmarł tydzień później. Miał dopiero 35 lat.


Choć brytyjskie władze uznawały irlandzki epizod za zakończony, walki trwały jeszcze do lutego 1804 roku. Dopiero wówczas zdławiono ostatnie ognisko oporu.


Ani król Jerzy III ani Parlament nie zamierzali już dłużej tolerować takiej niesubordynacji.

1 stycznia 1801 wszedł w życie, uchwalony kilka miesięcy wcześniej, Akt Unii„Dziedzictwo Protestantów” utraciło swoją autonomię. Londyn podkreślał, że wojnę sprowokowali nie tylko Zjednoczeni Irlandczycy – samorządne „Dziedzictwo” także nie było tutaj bez winy. Całkiem w myśl powiedzenia: „Dać mu palec, a odgryzie całą rękę”.

Szmaragdowa Wyspa została całkowicie włączona do Korony (od XVI wieku obowiązywała tylko unia personalna). Tak powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Przez ową unię realną, krzyż Św. Patryka dołączył na brytyjskiej fladze do krzyży Św. Andrzeja i Św. Jerzego. The Union Jack uzyskała tym samym swój ostateczny, znany dzisiaj wygląd…


Przed nami część czwarta i ostatnia, czyli wyciąganie wniosków…

_________________________________________________

* Co do daty śmierci Hoche’a napotkałem pewne rozbieżności.

Według źródła, z którego ja korzystam (a które podam w kolejnej, ostatniej części), śmierć generała nastąpiła „wkrótce” po Kamperduin – czyli albo druga połowa października, albo najdalej początek listopada.

Z kolei polska Wikipedia twierdzi, że odszedł pod koniec września, czyli jeszcze PRZED tą bitwą morską. 

Reklamy

Posted on 9 października 2011, in BREATAINE MOIRE, OGHAIM, Shan Van Voght. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: