Shan Van Voght. Część 2…

części pierwszej starałem się nakreślić przyczyny, dla których ludność irlandzka postanowiła kolejny raz zbuntować się przeciwko Koronie.


Wspomniana pod koniec tamtej notki podróż Teobalda Wolfe’a Tone’a do Francji i konsekwencje tejże stały się zaczątkiem krwawego konfliktu.

Konfliktu uwiecznionego w pieśni pod tytułem Shan Van Voght, a znanego Historii pod nazwą rewolucji irlandzkiej 1798 roku


W pieśni tej jest mowa o wyniku negocjacji Tone’a z Dyrektoriatem, czyli wysłanej na Zieloną Wyspę w grudniu 1796 „Expédition d’Irlande” (14,000 doświadczonych żołnierzy)pod dowództwem generała Hoche’a


Irlandczycy od zawsze zwracali się do Francji po pomoc, aczkolwiek ta udzielała jej wyłącznie dla własnych celów. 


W tym wypadku, Francuzi mieli nadzieję odwrócić od siebie uwagę króla Jerzego. Jako się rzekło w poprzedniej części, Napoleon i jego rodacy byli niejako „przyparci do muru”… 

Z kolei kłótnie na statkach floty, niezdecydowanie dowódców, kiepska żegluga oraz fatalne warunki pogodowe – wszystko to naraz przyczyniło się do klęski wyprawy. 


Mimo, że na Boże Narodzenie wojsku udało się dotrzeć do Zatoki Bantry, żołnierze nie zeszli na ląd. Silne wiatry zdmuchnęły z kursu okręt Hoche’a. Inni dowódcy postanowili zaczekać na swojego generała. Wierzyli, iż ten będzie lepiej wiedzieć, w jaki sposób zejść na stromy i kamienisty brzeg. Minęła doba i głównodowodzący nie pojawiał się. Nadeszła za to kolejna burza, która do reszty rozproszyła flotę. Dwanaście statków, z kilkoma tysiącami ludzi na pokładach, poszło na dno.

We Francji cała sprawa przeszła niemalże bez echa. Większość obywateli zajęta była własnymi sprawami. 


Przyszły cesarz Francuzów wykazał się doskonałą intuicją polityczną: Anglicy istotnie na jakiś czas przestali śledzić wydarzenia na kontynencie. Bardziej zajmowała ich zemsta na Irlandczykach. 


Rok 1797 był jednym z najczarniejszych w dziejach Eire… 


„Towarzystwo Zjednoczonych Irlandczyków” zostało zdelegalizowane i wrótce potem rozwiązane.

Drugiego marca ogłoszono stan wyjątkowy. Królewscy żołnierze bez skrupułów mordowali i torturowali ludność. Gwałcili. Plądrowali i podpalali domy. Z „błogosławieństwem” Parlamentu podjudzano przeciwko sobie katolików i protestantów. 

Represje wyjątkowo mocno odczuła północna prowincja Ulsteru, gdyż to w tamtym regionie liberalne hasła znalazły najwięcej zwolenników.


Właśnie na początku tego burzliwego roku, bezpośrednio po klęsce Expéditionpowstała najsłynniejsza wersja naszej piosenki (przez lata wielokrotnie adaptowanej do aktualnych wydarzeń), chociaż jej tekst wydrukowano po raz pierwszy dopiero w latach 40-tych XIX wieku. 


„Shan Van Voght” słychać tak wiele rzeczy… 

Radość, że francuska pomoc niedługo się zjawi: „Francuzi ruszyli w morze! – krzyczy Shan Van Voght. Są już w zatoce! Przybędą tu bez zwłoki…”.

Gotowość do walki: „Cóż tedy uczynią gwardziści? – pyta Shan Van Voght”. Ktoś odpowiada: „Zrzucą czerwień, zrzucą błękit! Przywdzieją zieleń! Przysięgną wierność!”

Nadzieję tlącą się w sercach zwykłych Irlandczyków: „Czy Irlandia będzie wolna? – pyta Shan Van Voght”Inny głos zdecydowanie odpowiada, że TAK! „Irlandia BĘDZIE wolna, od centrum aż do morza”… Na to Shan Van Voght krzyczy:„Niech żyje wolność!”


Co się zaś tyczy samej nazwy… Według ekspertów, zapożyczono ją z pewnej całkowicie apolitycznej ballady, pochodzącej jeszcze sprzed roku 1790.  

Zapisywana jest różnie. W formie zanglicyzowanej (Shan Van VoghtShan Van Voch), albo tradycyjnie po gaelicku: Sean Bhean Bhocht.

Niezależnie od pisowni, słowa te zawsze znaczą to samo:„Biedna staruszka”. Tak właśnie określano w tamtych czasach ciemiężoną Irlandię.


Ciąg dalszy nastąpi…

Reklamy

Posted on 10 września 2011, in BREATAINE MOIRE, OGHAIM, Shan Van Voght. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: