Święto Zmarłych.

Znowu minął rok i Święto Zmarłych jest tuż za rogiem. Znowu będzie troszkę wolnego, znów wszyscy pojadą na groby bliskich. Święto Zmarłych ma długą i bogatą tradycję. Obchodzi się je na różne sposoby w różnych regionach świata…

Pozwolę sobie przytoczyć kawałek biuletynu parafialnego, który od ponad dwóch lat  mam przyjemność co tydzień tłumaczyć pewnemu mojemu znajomemu księdzu ze Stanów, proboszczowi w trójjęzycznej chicagowskiej parafii:

To jest naprawdę ciekawe móc się zapoznać z wszystkimi tymi różnorodnymi zwyczajami związanymi ze Świętem Zmarłych. 2. listopada jest celebrowany jako Dzień Zmarłych (pod nazwą Dia de los Muertos) także w Meksyku, Ekwadorze, Gwatemali oraz na Filipinach. Mimo, że oficjalnie Dzień Zmarłych przypada 2. listopada, same obchody trwają od 31. października do 2. listopada. Zawierają się w tym przedziale Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Cała uroczystość ma bardzo złożoną historię, która wraz z biegiem czasu zmieniała się. Niektóre zwyczaje różnią się między sobą, w zależności od regionu. Charakter tego święta chyba najlepiej oddaje stwierdzenie, iż jest to czas, w którym pamięta się o wszystkich zmarłych. W Meksyku, ta uroczystość uważana jest za najważniejsze święto w roku.

Mimo, że jest ono związane ze zmarłymi, Święto Zmarłych nie jest ukazywane jako depresyjny i rozpaczliwy czas, lecz raczej jako okres pełen radości, życia, koloru, jedzenia, spotkań w gronie rodzinnym i zabawy. Wszyscy są podekscytowani. Głównymi symbolami tego święta są szkielety i trupie czaszki, które widać w każdym mieście. Na wystawach sklepowych i ulicach wszędzie widzimy przytulające się, maszerujące, roześmiane i tańczące szkielety. Kolejnym znaczącym symbolem tego okresu są chryzantemy, znane także jako „kwiaty umarłych”. Uważa się, że ich zapach „wabi dusze i przyciąga je z powrotem”.

Święto Zmarłych jest złożoną i przez wieki kultywowaną celebracją, w której śmierć ukazywana jest jako życie. Ogólna zasada tego święta brzmi: „Cokolwiek radowało zmarłych za życia, tym się mają cieszyć ponownie”. Jest to czas, w którym zbiera się razem cała rodzina – zarówno jej żywi, jak i zmarli członkowie. Uważa się, że podczas tych uroczystości, zmarli przyłączają się do żywych we wspólnej celebracji „kontinuum życia”.

Ja jeszcze dodam od siebie, że popularne w Stanach święto duchów Halloween wywodzi się z bardzo starej, pogańskiej ceremonii odprawianej w jesieni na Wyspach Brytyjskich (zwłaszcza w Irlandii). Swięto to nosiło nazwę All Hallow’s Eve albo Samahin i było przeciwieństwem Beltaine, święta wiosny. Ludy celtyckie wierzyły, że przez ten jeden wieczór w roku, „opada zasłona między światami”, czyli naszym światem i światem nadprzyrodzonym, dziedziną duchów. Zostawiano wtedy zmarłym bliskim na progach domostw jadło i napitek, aby się mogli posilić przed powrotną drogą w zaświaty… Małym duszyczkom, duchom dzieci, zostawiano prezenty odpowiednie do ich wieku i płci. Zwyczaj dawania zmarłym prezentów wciąż jeszcze jest w niektórych regionach świata kultywowany.
Duchom zmarłych oświetlano również drogę do domu żyjących bliskich, aby nie musieli oni błądzić po ciemku… Ten aspekt All Hallow’s Eve jest dosyć specyficzny i przetrwał do naszych czasów. Drogę zmarłych oświetlano bowiem lampionami wykonanymi z wydrążonych warzyw, z włożoną do środka zapaloną świeczką. Stąd pochodzi jeden ze symboli amerykańskiego Halloween – wydrążona dynia, która tam nosi nazwę „Jack-o-lantern”…
Gdy Irlandia przyjęła chrześcijaństwo, ceremonię Samahin przemianowano na Swięto Zmarłych, włączając do nowej wiary niektóre jej elementy, tak jak to czyniono z większością innych pogańskich ceremonii.

Oto historia Swięta Zmarłych w pigułce. Ciekawa, nieprawdaż…?  🙂

Reklamy

Posted on 31 października 2007, in CEILTEACH, OGHAIM, RELIGIA, SMAOINTE. Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Rozmowy pod Wielkim Dębem...

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: